• in English

Vaimomatskuu ruokablogi

Ruokahullun päiväkirja

  • Etusivu
  • INFO
    • Vaimomatskuu
    • Evästelauseke
    • Tietosuojaseloste
  • Reseptit
    • Kaikki reseptit
    • Kasvisruuat
      • Vegaaniset reseptit
    • Merenelävät
    • Villiruoka
    • Liharuuat
    • Herkut
    • Leipomukset
    • Juomat
      • Drinkit
      • Mehut
      • Oluet
      • Smoothiet
      • Viinit
    • Makumuistot
    • Edulliset ruuat
    • Nopeat reseptit
  • Ravintolat ja baarit
  • suomeksi
  • in English

24.8.2025

Shiso: resepti- ja säilöntävinkkejä feat. Suolaan säilötty shiso

shiso

Shiso, shiso, oi shiso!

Shiso on lempiyrttini, piste. Tämä tuskin tulee yllätyksenä kellekään, joka on lukenut blogiani pidempään 🙂 Mikäli löysit itsesi tähän blogiin kuitenkin nyt ensimmäistä kertaa, on asia hyvä tehdä selväksi heti kättelyssä! Heti perään toinen fakta: vaikka shiso on minusta ihanaa, on sen makua tosi vaikea kuvailla. Maussa on raikasta sitruksisuutta ja viileää minttua (kyseessä on mintun sukulainen), mutta myös yrttistä basilikaa, sekä lämpimiä makuja kuten kanelia, neilikkaa ja pippuria. Tietynlaista hedelmäisyyttäkin mausta löytyy. Ja sellaista tiettyä ”vihreyttä”. Ja vaikka kaikki nämä referenssit olisivat entuudestaan tuttuja, on niiden yhdistelmä minusta paljon enemmän kuin osiensa summa. Maista, niin tiedät!

Kesäkurpitsarisotto
Vegaaninen kesäkurpitsarisotto shisolla, vermutilla, mantelikermalla ja kesäkurpitsan kukilla

Mitä shiso on?

Shiso on kähäräveripeipin japaninkielinen nimitys ja vaikka sillä on eri maissa eri nimi, länsimaissa se tunnetaan yleensä juuri shisona. Veripeippiä (perilla frutescens) ja sen eri muunnoksia (kuten kähäräveripeippi, perilla frutescens. var crispa) syödään varsinkin Japanissa ja Koreassa, mutta myös Kiinassa ja muissa Kaakkois- ja Itä-Aasian maissa.

Nykyään tätä ihanaa yrttiä löytyy toki jo ympäri maailman ja vaikka sitä oli vielä muutama vuosi sitten tosi hankala löytää täältä Helsingistä, ei tehtävä ole enää täysin mahdoton. Ainakin täällä pääkaupunkiseudulla shisoa sekä perillaa löytyy välillä isommista marketeista ja Itse olen kasvattanut sitä jo useamman vuoden taimesta parvekkeelleni. Taimet ostan alkukesästä Ahlbergin puutarhalta ja tähän aikaan vuodesta täydennän yleensä satoani ostamalla samalta puutarhalta vielä nipun isoja lehtiä – niitä myydään mm. Uudenmaan Ruoka -foodhubin kautta. Sitten pistän hösseliksi ja säilön shisoa eri tavoin talven varalle!

Shison käyttö:

Parvekkeellani kasvaa joka kesä sekä vihreää että purppuranpunaista shisoa ja käytän kumpaakin mieluiten tuoreena. Vihreän maku on mielestäni punaista raikkaampi ja vähemmän pippurinen, mutta ero ei ole mitenkään suuren suuri! Silppuan shisoa nuudeleihin, salaatteihin, leivän päälle, risottoon, keittoon… Harvassa on ne kesäruuat, joihin en sitä olisi vielä lykännyt. Isoja lehtiä käytän välillä kääreenä tai syötävänä tarjoilualustana. Shisosta voi tehdä myös pestoa ja jopa mehua!

Makeisiinkin annoksiin se sopii – olen tehnyt siitä sokeria ja siirappia, jota käytän cocktaileissa, mutta maku sopii loistavasti myös vaikkapa vesimelonin tai ananaksen kaveriksi. Kuten niin monesti ruuanlaitossa, vain mielikuvitus on loppujen lopuksi rajana sille, miten jotain raaka-ainetta voikaan käyttää. Jostain pitää kuitenkin aina aloittaa, joten alla kooste blogini ohjeista, joissa on käytetty shisoa!

Shiso pesto
Shiso pesto maustaa niin pastan kuin nuudelitkin ihanan aromaattisiksi!
Ohjeeseen tästä!
Shiso pesto
Kurkku & shiso shrub
Shisolla maustettu viinietikka + shiso siirappi + raikas kurkku + kivennäisvesi = shiso shrub!
Ohjeeseen tästä!
shiso cocktail
Kesäkurpitsarisotto vermutilla, shisolla & kesäkurpitsan kukilla
Tämä vegaaninen kesäkurpitsarisotto on todellinen loppukesän juhlaruoka, kun annokset viimeistelee tuoreilla kesäkurpitsan kukilla! Risottoon tuo aromaattisuutta kuiva vermutti, raikkautta shiso ja sitruuna, ja kermaisuutta taas liotetuista manteleista pyöräytetty mantelikerma.
Ohjeeseen tästä!
Kesäkurpitsarisotto
Kymmenen herkun maissi
Tämä blogini 10-vuotispäiväksi väsäämäni yhden hengen juhla-ateria sisältää elokuisia sesonkiherkkuja tuoreesta maissista shisoon ja kesäkurpitsankukkiin!
Ohjeeseen tästä!
Alkukesän tomaattisalaatti
Alkukesän tomaattisalaatti on yksinkertaista ja ihanaa: kypsiä tomaatteja, kuusenkerkkiä, pikkelöityä sipulia, syötäviä kesäkukkia ja raikkaanmausteinen kastike.
Ohjeeseen tästä
alkukesän tomaattisalaatti
Keltavihreä sobanuudelisalaatti
Tämä sobanuudelisalaatti syntyi eräänä päivänä kaappien aarteita hyödyntämällä. Sen juju on ohuesta munakkaasta leikatut nauhat, joiden kaverina on keltaista kesäkurpitsaa, vihreää parsaa, kevätsipulia ja raikas tsuyu-pohjainen kastike!
Ohjeeseen tästä!
sobanuudelisalaatti
Tofu larb munakoisolla
Vegaaninen larb tofulla ja munakoisolla – sisältää reilusti yrttejä!
Ohjeeseen tästä!
Halloumi & maissipihvit
Rapeaksi paistettua halloumimurua ja reilusti makeaa maissia sisältävät fritterit ovat maissifanin herkkua! Tarjoilen ne mieluiten ranskankermanokareen tai kreikkalaisen jugurtin kera.
Ohjeeseen tästä!
maissipihvit
Onigirazu!
Onigirazu eli ”sushi sandwich” yhdistää täytettyjen riisipallojen eli onigirien ja sushin maut kerrosleivän muotoon. Kääreenä on norilevää, tietty!
Ohjeeseen tästä!
Sushikulho aka chirashizushi aka voiko helpompaa sushia ollakaan?
Chirashizushi eli ”siroteltu sushi” = sushiriisiä ja kaikki sushin täytteet ja päälliset, mitä mielesi halajaa!
Ohjeeseen tästä!
Tuore maissi coleslaw
Tuoreesta sesongin maissista tehty coleslaw on raikas ja herkullinen rouskuteltava joko sellaisenaan tai lisukkeena! Kastike tähän salaattiin pyöräytetään muutamasta aromaattisesta mausteesta, maapähkinävoista ja kookoskermasta.
Ohjeeseen tästä!
Tuore maissi coleslaw
Punainen shisomehu
Punainen shisomehu tehdään punaisesta shisosta, mistäs muusta! Sen maku on ihana yhdistelmä raikasta, kirpeää, yrttistä… shisomehu on parhaimmillaan laimennettuna ihan vain vedellä, mutta se sopii hyvin myös drinkkien pohjaksi.
Ohjeeseen tästä!
punainen shiso
punainen shiso
punainen shiso
Punainen shiso & shisomehu

Shison säilöntä:

Shiso on ehdottomasti parasta tuoreeltaan, mutta näin loppukesästä säilön kuitenkin sadostani aina myös osan. Olen maustanut shisolla etikkaa, vodkaa ja cocktaileissa käytettävää simple syrup -siirappia, sekä tehnyt siitä yrttisuolaa. Shisosta voi myös tehdä shiso kimchiä (tästä pääset Maangchin ohjeeseen) tai pikkelöidä sitä korealaisittain chilillä ja valkosipulilla maustetussa soijakastikkeessa (tästä My Korean Kitchen -ohjeeseen). Toki tällä tavalla säilötty shiso ei säily kovin pitkään.

Shisoa voi myös pakastaa. Teen sen itse minigrip pussissa, jonka sisään laitan nipun isoja shison lehtiä, joiden välissä on pala leivinpaperia. Imen ilman pussista ulos pillillä ja lykkään pussin sitten pakkaseen. Tällä tavoin pakastettu shiso on parhaimmillaan käytettynä kolmen kuukauden sisällä. Vaikka se säilyttää pakastimessa kivasti tuoreen makunsa, tekstuuri toki pakastettaessa muuttuu.

Punaisesta shisosta teen shisomehua ja mehuun jo kertaalleen käytetyistä lehdistä vielä kirpeää japanilaista riisimaustetta yukaria. Punaisella shisolla voi myös maustaa ja värjätä pikkelöintilientä! Suolatut ja fermentoidut japaninaprikoosit eli umeboshit saavatkin pinkin värinsä juurikin shisosta ja oikeasti edellämainittu yukari tehtäisiin näistä shisoista 🙂

Tällä hetkellä lempi säilöntätapani on shison säilöminen suolaan, siitä lisää alempana!

Shisolla maustettu suola
Shisolla maustettu suola on ihana viimeistelysuola shison ystäville, ja tuoksuva tapa säilöä shisosatoa vuoden varalle!
Ohjeeseen tästä!
Shiso suola
Kotitekoinen yukari eli punainen shiso furikake
Kotitekoinen yukari valmistuu punaisesta shisosta, ume-etikasta ja suolasta! Käytän yukariin punaista shisoa, josta olen ensin tehnyt shisomehua. Näin iki-ihana punainen shiso tulee hyödynnettyä viimeiseen pisaraan! Voit kuitenkin tehdä yukarin myös tuoreista punaisen shison lehdistä – ja onnistuuhan se myös vihreästä shisosta!
Ohjeeseen tästä!
punainen shiso furikake
Shiso oi shiso + shisolla maustettu viinietikka
Shisolla maustettu viinietikka sopii vinegretteihin, mutta siitä voi myös jatkojalostaa raikkaan ja kirpeän shiso shrubin!
Ohjeeseen tästä!
Vihreä shiso & shiso viinietikka
suolaan säilötty shiso
Suolaan säilötyllä shisolla maustettua nieriää, ruskistettua voita, mätiä ja bok choytä

Suolaan säilötty shiso

Edellisten säilöntävinkkien lisäksi shisoa voi tosiaan säilöä myös suolassa! Suolaan säilötty shiso säilyy jääkaapissa aromaattisena jopa vuoden päivät. Enimmät suolat on tällä tavalla säilötyistä shison lehdistä huuhdeltava toki pois tai ruuasta tulee tönkkösuolaista. Käyttötapoja suolatulle shisolle on moneen lähtöön, mutta erotuksena tuoreelle shisolle jolla yleensä viimeistelen ruuat, käytän tällä tavoin säilöttyä shisoa mieluiten mausteena lämpimissä ruuissa. Silppuan sitä vaikkapa erilaisiin frittereihin, pastaan, risottoon, munakkaisiin, paistettuun riisiin…. mitä nyt milloinkin! Japanissa tällä tavoin säilöttyä shisoa käytetään ymmärtääkseni usein varsinkin riisipallojen eli onigirien maustamiseen.

Pehmeät, kosteat, suolaiset ja taipuisat shison lehdet ovat myös loistava valinta kalan maustamiseen. Paketoin kalafileet shisonlehtien sisään maustumaan ja suolaantumaan – käytännössä siis graavaan kalaa suolaisissa shison lehdissä, jolloin kala sekä raakakypsyy että maustuu shisolla. Fileen voi toki tämän jälkeen vielä paistaa, shisoineen päivineen. Ja kyllä on muuten hyvää!

Suolaan säilötty shiso

Shison säilöminen suolaan venyttää shison sesongin ympärivuotiseksi – näin säilötty shiso nimittäin kestää ainakin itselläni jääkaapin perukoilla jopa seuraavaan kesään asti! Ylimääräinen suola kannattaa huuhtoa huolella pois ennen käyttöä.
Laji mauste
Avainsana mauste, säilyke
Reseptin kirjoitti Juulia
Valmistelut 10 minutes mins
Kokonaisaika 10 minutes mins
Tallenna Pinterestiin

Tarvikkeet

  • steriili laakeasuinen lasipurkki

Raaka-aineet:
 

  • isoja shison lehtiä
  • suolaa (käytän itse mieluiten puhdistamatonta harmaata merisuolaa, hieno suola olisi tässä kätevintä mutta karkeampikin toki toimii)

Ohjeet

  • Pese ja kuivaa shison lehdet keittiöpyyhkeellä kevyesti taputellen. Steriloi lasipurkki kansineen ja ripottele pohjalle muutama teelusikallinen suolaa.
  • Laita yksi shisonlehti työtasolle ja ripottele pinnalle koosta riippuen ½-1 teelusikallista suolaa. Nosta päälle seuraava shison lehti ja toista, kunnes kaikki shiso on käytetty. Laita nippu lasipurkkiin ja ripottele päälle vielä kerros suolaa. Laita päälle pala leivinpaperia ja kevyt paino, nosta purkki sitten jääkaappiin.
  • Muutaman päivän sisällä suola alkaa irroittaa shisosta nestettä, jolloin lehdet kastuvat, pehmenevät ja tummuvat. Tällöin painon voi ottaa nipun päältä pois. Otan itse yleensä nipun silloin myös pois purkista ja rullaan lehdet kevyelle rullalle, jonka saan laitettua tilan säästämiseksi pienempään lasipurkkiin (minulla on pieni jääkaappi!)
  • Säilytä suolaan säilötty shiso jääkaapissa ja kosketa sitä aina puhtailla työkaluilla tai käsillä, niin shiso säilyy käyttökelpoisena todella pitkään. Muista huuhtoa irtonainen suola lehdistä huolella pois ennen käyttämistä.
Huom:
Itselläni näin säilötyt shison lehdet ovat säilyneet käyttökelpoisena jopa seuraavaan kesään asti, toki maku on parhaimmillaan aikaisemmin. Jos purkissa on kesällä vielä shisoa, kuivaan sen ja jauhan shisosuolaksi!
Tarvittaessa suolaan säilöttyä shisoa voi huuhtomisen lisäksi liottaa kylmässä vedessä suolaisuuden taltuttamiseksi.

Shisoinfluensserimatskuu?

Minusta on ihanaa, että shiso on Suomessakin kokoajan tunnetumpi yrtti, jonka saatavuuskin vuosi vuodelta vain paranee. Olen omalta osaltani pyrkinyt toki sen tunnettuvuutta lisäämään, jotta pääsisin siihen itsekin helpommin käsiksi, hehe! Tämä ei ole jäänyt vissiin huomaamatta, sillä minua haastateltiin aiheesta tänä kesänä Valion sivuille juttusarjaan, jossa eri ihmiset paljastavat ruokaan littyviä intohimojaan 🙂

Pääset lukemaan siis ajatuksistani liittyen shisoon myös Valion sivuilta! Ja hei jos eksyit blogiini juurikin tämä jutun takia, niin jätä kommentti ja kerro vaikka, mikä suhde sinulla on shisoon!

Kuvassa suolaan säilötyllä shisolla maustettua nieriää, ruskistettua voita, mätiä ja paistettua bok choytä. Nam!

Aiheeseen liittyy

Kategoriassa: Kasvisruoka, Mausteet ja säilöntä, Reseptit Avainsanoilla: punainen shiso, säilöntä, shiso, yrtti

Uusimmat

  • Luomista vaille valmis – keittokirja täynnä reseptejä kasvisten ystäville
  • Löytö: vihanneskrysanteemi eli Kruunusuvikakkara + mitä siitä kokkasin
  • Shiso: resepti- ja säilöntävinkkejä feat. Suolaan säilötty shiso
  • Kongguksu eli korealaiset kylmät nuudelit soijapapuliemessä (huh hellettä)
  • Naattimunakas (syökää naatteja osa 2)

Luetuimmat

  • Unelmien pähkinäinen mustatorvisienikeitto
    Unelmien pähkinäinen mustatorvisienikeitto
  • Tteokbokki eli tuliset riisikakut korealaisittain
    Tteokbokki eli tuliset riisikakut korealaisittain
  • Soijamarinoidut kananmunat x 3
    Soijamarinoidut kananmunat x 3
  • Yrtit säilöön! Salviasuola ja salvialla maustettu viinietikka
    Yrtit säilöön! Salviasuola ja salvialla maustettu viinietikka
Edellinen artikkeli: « Kongguksu eli korealaiset kylmät nuudelit soijapapuliemessä (huh hellettä)
Seuraava artikkeli: Löytö: vihanneskrysanteemi eli Kruunusuvikakkara + mitä siitä kokkasin »

Lukijan vuorovaikutus

Vastaa Peruuta vastaus

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Recipe Rating




This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ensisijainen sivupalkki

Jotta sivuston käyttö olisi sinulle sujuvaa, käytämme kumppaniemme kanssa sivustolla evästeitä. Jatkamalla sivuston käyttöä, hyväksyt evästeet. Jos et hyväksy evästeitä, muuta selaimesi asetuksia. Lisätietoja evästekäytännöistä.

Hei! Olen Jella, helsinkiläinen ruokahullu. Tervetuloa blogini pariin. Löydät täältä kasvispainotteista reseptiikkaa laidasta laitaan!

Viimeisimmät artikkelit

  • Luomista vaille valmis – keittokirja täynnä reseptejä kasvisten ystäville
  • Löytö: vihanneskrysanteemi eli Kruunusuvikakkara + mitä siitä kokkasin
  • Shiso: resepti- ja säilöntävinkkejä feat. Suolaan säilötty shiso
  • Kongguksu eli korealaiset kylmät nuudelit soijapapuliemessä (huh hellettä)
  • Naattimunakas (syökää naatteja osa 2)
  • Sesonkiherkku: seesamimarinoidut valkosipulin kukkavarret

Luetuimmat

  • Unelmien pähkinäinen mustatorvisienikeitto
    Unelmien pähkinäinen mustatorvisienikeitto
  • Tteokbokki eli tuliset riisikakut korealaisittain
    Tteokbokki eli tuliset riisikakut korealaisittain
  • Soijamarinoidut kananmunat x 3
    Soijamarinoidut kananmunat x 3
  • Yrtit säilöön! Salviasuola ja salvialla maustettu viinietikka
    Yrtit säilöön! Salviasuola ja salvialla maustettu viinietikka
  • Dashi × 3
    Dashi × 3

Kategoriat

  • Löydöt
    • Makumatkat
    • Ravintolat ja baarit
  • Reseptit
    • Edulliset
    • Eväslaatikko
    • Herkut
    • Juomat
      • Drinkit
      • Mehut
      • Olut
      • Smoothiet
      • Viini
    • Kasvisruoka
      • Vegaaniset
    • Leipomukset
    • Liha
    • Makumuistot
    • Mausteet ja säilöntä
    • Merenelävät
    • Nopeat
    • Villiruoka
  • ruokakuvaus
  • Sekalaiset jutut
  • Yhteistyöt

Arkisto

Instagram

Fool's gold & summer jewels ✨ Which frame's your f Fool's gold & summer jewels ✨ Which frame's your favorite?

A few summers ago me and my then 3 year old godson gathered lots of fool's gold from an old quarry. I used it in cyanotypes, but obviosly also photographed it LIKE A LOT.

It took me this long to get back to all those frames and this is just a fraction of them = be prepared for more fool's gold content!

Ps. I still have all of it :-) 

#belightinspired #foolsgold #ofsimplethings #moodsinframe #summerberries
Summer treasures 🪎 I took these pictures 3 years a Summer treasures 🪎 I took these pictures 3 years ago before turning them into cyanotypes - took me this long to edit these pictures, will try to share the results too soon! 

Ps. Bouquet in the 3rd pic was picked by my godson ❤️

#moodsinframe #floralfix #getminimal #ofsimplethings #moodforfloral
Back to baking 🫸🍞🫷 Creating my first cookbook has Back to baking 🫸🍞🫷 Creating my first cookbook has kept me busy for a loooong time -> my poor sourdough's been neglected for a loooong time. But with the book soon in printing, I'm slowly getting back to my baking routine!

These pictures are of my wild spinach & ancient grain sourdough from a few summers ago (recipe is on my website), but my current interest is actually pan de cristal! It's been super fun to play around with 100% hydration. Is anyone else gotten into high hydration loaves lately?

#leipurijuuri #hapanjuurileipurit #sourdoughbaking #realbread #breadbaking
Time present, time past #recenttreats 🎁 × @rivier Time present, time past #recenttreats 🎁

× @rivieracinemas × @arcticbluebeverages date night gin & tonic 💓 this gin has notes of lavender, jasmine & liquorice root, yummm!
× Truffle pizza heaven @forza_helsinki 🔥
× No place like @cafetampopo ! That coconut cold brew was 🫶
× Cards against humanity picnic w. @eevis_ @pikkupia & co 😈
× Wine, coffee and new furniture anybody? @roihupellonvintagevarasto @tokoitokoi has u covered 
× @craftbeergardenfestival was a blast! Especially @sopiva tynnyrialttari huh huh 🍻
× pizza pizza pizza @blondievaasankatu ❤️‍🔥
× Sake, shochu, tomato ponzu @thebullandthefirm 🍅
× Ready for another school year, thanks to @flavoursolutions.fi drip bags! Mainos/tuote saatu 
× Cocktail o'clock @struts.bar ✌️
× Coffee o'clock @18gramshelsinki ✌️🔥
× Beer o'clock @bodombar 👀😛✌️
× Öljysäiliö 468 / TYYNI installaatio auki vielä huomenna!!
× @ateljeebarhelsinki on aina hyvä idea, vielä parempi auringonlaskun aikaan ❤️
× Back to that date night gin!!

#myhelsinki #visithelsinki #ofsimplethings #helsinkithings
Follow on Instagram

Facebook

Facebook

Avainsanat

/uusto 1 2 3 liemi 24h 2016 2017 2019 aamiainen aamiaisravintola absintti acmella oleracea agavesiirappi aguafaba ahven Ahvenanmaa ahvenanmaan pannukakku aito cheddar ajo blanco Albertin Pöllö Alex Nieminen alkuviini

Languages

  • suomeksi
  • in English

Copyright © 2026 · Divine theme by Restored 316

Copyright © 2026 · Divine Theme on Genesis Framework · WordPress · Kirjaudu sisään

Ladataan kommentteja...