• in English

Vaimomatskuu ruokablogi

Ruokahullun päiväkirja - kaikenlaista nälkään ja janoon

  • Etusivu
  • INFO
    • Vaimomatskuu
    • Evästelauseke
    • Tietosuojaseloste
  • Reseptit
    • Kaikki reseptit
    • Kasvisruuat
      • Vegaaniset reseptit
    • Merenelävät
    • Villiruoka
    • Liharuuat
    • Herkut
    • Leipomukset
    • Juomat
      • Drinkit
      • Mehut
      • Oluet
      • Smoothiet
      • Viinit
    • Makumuistot
    • Edulliset ruuat
    • Nopeat reseptit
  • Ravintolat ja baarit
  • suomeksi
  • in English

9.2.2017

Löytö: violetti bataatti & kirpeä bataatti-appelsiinisalaatti

violetti bataattiVioletti bataatti ja veriappelsiini ne yhteen soppii.

Vihdoinkin niitä saa! Siis violetteja bataatteja. Suomesta.

Olen ihaillut näitä upean värisiä juureksia lähinnä Instagramissa, jonka perusteella sitä käytetään erityisen paljon makeissa ruuissa kuten kakuissa, jäätelöissä ja muffinseissa. Eipä ihme, sehän on sekä makea, että poikkeuksellisen huomiotaherättävän värinen juures! Japanissa paahdettuja bataatteja myytiin katuruokana (oranssi kulkee käsittääkseni nimellä yaki-imo, violetti eli ”Okinawalainen bataatti” taas nimellä beni-imo), mutta minä urpo en ostanut sellaisia kertaakaan… ja nyt tietysti harmittaa.

Jostain syystä olen aivan hulluna kaikkiin vähänkin poikkeavamman värisiin vihanneksiin ja juureksiin; jos kaupassa tulee vastaan keltainen tai violetti porkkana, on se tietysti ostettava. Samoin raitajuuri, keltajuuri, raidallinen munakoiso, violetti ruusukaali, raidalliset sitruunat ja niin edes päin. Violetin bataatin lisäksi ainakin minun lähikaupastani löytyi ilokseni myös valkoista bataattia! Jee, lisää jännänvärisiä ostoksia!

purppurabataatti

No, nytpä pääsin maistamaan tätä herkkua! Kiitokset osoitan Veera Queen of Deliciousille, joka oli pyydellyt lähikaupaltaan violetteja bataatteja valikoimaan. Kun niitä ei tukusta tuolloin vielä saanut, oli lähikaupan sankarikauppias (kyllä, sankarin teko kummaltakin!) pyytänyt niitä puolestaan vihannestukulta, ja eipä aikaakaan, kun Instagramista pääsi bongaamaan myös kotitantereella otettuja kuvia violeteista bataateista (kuten tämä Hannan Sopan bongaus Itiksestä).

Veera oli tehnyt violetista bataatista suklaakakun kuorutteen, jota aion kyllä testata ihan lähiaikoina! Mutta ensin: salaattia. Olen onnistunut saamaan itseni taas flunssaan, joten lautaselle pitää saada mahdollisimman paljon tervehdyttävää ja vitamiinipitoista murkinaa. Toisaalta ruuan pitää olla helposti valmistuvaa, kun pystyssä oleskelu tuottaa nopean uuvahduksen. Niinpä lykkäsin lähikaupastani, Hertsikan Hertasta, löytyneen violetin bataatin uuniin ja pilkoin sen kaveriksi muutaman puoliveriappelsiinin (joita sai muuten samaisesta kaupasta säkillisen eurolla). Kun jääkaapista löytyi vielä kourallinen babypinaattia, alkoi lautaseni näyttämään todella terveelliseltä – hyvästi pöpöt!

Salaatinkastikkeeksi tein pienellä muokkauksella tämänhetkistä lempisoossiani, joka valmistuu mm. kuivatuista karpaloista, inkivääristä, appelsiinimehusta, valkosipulista, soijasta ja öljystä. Flunssankarkoituslisäykseni oli muutama koukuttavan kirpeä umeboshiluumu, joilla Japanissa hoidetaan kaikenlaisia vaivoja flunssasta yskään ja huonovointisuudesta krapulaan. Umebosheja ne samuraitkin aikoinaan söivät ollakseen väsymättä taistelun timmellyksessä!

violetti bataattiVioletti bataatti todellakin on violetti.

Violetissa bataatissa on todella paljon antosyaaneja, eli antioksidantteja, jotka antavat violetin värin myös esim. punakaalille ja mustikalle. Antosyaanit lisäävät vastustuskykyä syöpää, sydän- ja verisuonitauteja ja diabetesta vastaan (kertoo Tiede-lehti) – mutta onpa näissä bataateissa niiden lisäksi myös rutosti mm. A-vitamiinia, kuituja, C-vitamiinia sekä rautaa. Selvää terveysruokaa.

Violetin lajikkeen koostumus tuntui minusta hieman perusbataattia kuivemmalta, eikä se myöskään ollut minusta aivan yhtä makea. Aromiltaan se on kukkea, suorastaan parfyyminen, toisin kuin oranssi sukulaisensa(*. Värinsä tämä bataatti säilyttää kypsennettäessäkin hienosti. Koostumuksesta saa mahdollisimman pehmeän, kun kypsentää nämä bataatit rauhassa miedolla lämmöllä. Omani saunoivatkin 150 asteisessa uunissa kahtia halkaistuna melkein kahden Gilmore Girlsin jakson verran ja olivat sen jälkeen pehmoisia kuin … hmm … vauvanruoka. Täydellistä kipeälle kurkulle 🙂

Violetti bataatti-appelsiinisalaatti 1:lle

vegaaninen

1 keskikokoinen violetti bataatti

1-2 ((puoli)veri)appelsiinia

1 kevätsipuli

kourallinen babypinaattia

2-3 rkl kuivattuja tai tuoreita granaattiomenansiemeniä, karpaloita tms. pirteää ja pientä

vastarouhittua mustapippuria ja suolaa

(ripaus sumacia)

Kastike:

ohje ja raaka-aineet löytyvät täältä

Pese violetti bataatti ja leikkaa se puoliksi. Laita puolikkaat uunivuokaan leikkuupinta alaspäin ja lykkää ne 150 asteiseen uuniin reiluksi tunniksi. Kun bataatti on kypsää ja täydellisen pehmoista, kuori se.

Leikkaa appelsiineista terävällä veitsellä kuoret irti ja viipaloi ne. Viipaloi myös kevätsipuli. Pese ja kuivaa pinaatti ja nostele sitten lautaselle vuorotellen appelsiinia, bataattia ja pinaattia. Ripottele päälle kevätsipulia ja kuivattuja granaattiomenansiemeniä (tai kuivattuja karpaloita). Mausta halutessasi ripauksella piristävän kirpeää sumacia, suolaa ja vastarouhittua pippuria.

Tarjoile salaatti karpaloisen kastikkeen kera. Itse lisäsin tuohon ihanan paksuun kastikkeeseen tänään muutaman umeboshiluumun tuomaan ekstrakirpeyttä – mutta tietysti myös siksi, että halajan ne samurain voimat!

Ps. Tähän salaattiin voisi muuten sopia hienosti myös inkiväärillä ja appelsiinilla piristetty miso-kurkumakastike 🙂

*) Nuhainen nenäni teki minulle sellaiset tepposet, että violetin bataatin parfyyminen aromi vältteli makuhermojani jutun kirjoituspäivänä. Omasta mielestäni se sopii kuitenkin juuri tuon kukkean makunsa vuoksi tällaiseen kirpakkaan seuraan (testattu on ihan nuhankin jälkeen). Kannattaa kuitenkin huomioida, ettei purppurabataatilla voi tämän melko vahvan aromin vuoksi korvata suoraan oranssia bataattia, vaan sille kannattaa miettiä ihan omat käyttötarkoituksensa.

Aiheeseen liittyy

Kategoriassa: Kasvisruoka, Löydöt, Vegaaniset Avainsanoilla: granaattiomena, kuivattu karpalo, pinaatti, salaatti, sesonkireseptit, umeboshi, veriappelsiini, violetti bataatti

Uusimmat

  • Kantarellivodka aka kuinka häätää loiset (ja lukijat?)
  • Rakas siiliorakas (aka lion’s mane mushroom)
  • Nopea kurpitsapata & uusi (vanha) arki
  • Öljysokeri (oleo saccharum) – testailuraportti kotibaarista!
  • Yrtit säilöön! Salviasuola ja salvialla maustettu viinietikka

Luetuimmat

  • Suolaan säilötyt sitruunat
    Suolaan säilötyt sitruunat
  • Voimajuomaa vuorenkilvistä: Siperian tee
    Voimajuomaa vuorenkilvistä: Siperian tee
  • Meksikolainen maissisalaatti aka esquites
    Meksikolainen maissisalaatti aka esquites
  • Rapea uunissa paistettu riisi + luumu, fenkoli, broccolini ja maapähkinäkastike
    Rapea uunissa paistettu riisi + luumu, fenkoli, broccolini ja maapähkinäkastike
Edellinen artikkeli: « Dashi × 3
Seuraava artikkeli: Vegaaninen misorisotto & paahdetut kukkakaalipihvit »

Lukijan vuorovaikutus

Kommentit

  1. Veera sanoo

    9.2.2017 16:21

    Näyttää hyvältä, ihanaa, että näitä on nyt joka paikassa.

    Vastaa
    • Juulia sanoo

      9.2.2017 16:31

      No niin on! Kiitos vielä sulle 😀 mahtava homma! Ja nyt kun tiedän tarkalleen, kuka sun lähikauppias on, tiedän myös että tuo sankarinimitys ei ollut liiotteleva 🙂

      Vastaa
  2. anne/ 52weeksofdeliciousness sanoo

    9.2.2017 20:37

    Upean näköinen! mä löysin ilokseni näitä ihania bataatteja meidän miniminilähikaupasta, jeee! nappasin heti yhden mukaan 🙂

    Vastaa
    • Juulia sanoo

      12.2.2017 12:58

      No jee! Onpa hienoa että ne ovat heti levinneet pikkukauppoihinkin 😀

      Vastaa
  3. Minna Vuo-Cho sanoo

    12.2.2017 09:40

    Ihanan näköinen salaatti! Minäkin taistelen pöpöjä vastaan appelsiineilla. Toistaiseksi olen onnistunut sinnittelemään vaikka flunssa yrittääkin kovasti…
    Mahtava tuo violetti väri. Pitää ehdottomasti testata, kun noita juuri naapurimarketista bongasin!

    Vastaa
    • Juulia sanoo

      12.2.2017 12:54

      Toivottavasti taistelu jatkuu onnistuneesti! Ja hauskaa, että näitä bataatteja on nyt ympäriinsä 🙂

      Vastaa
  4. Dinner4u2 Mirka & Pauliina sanoo

    12.2.2017 18:16

    Violetti bataatti on ihan mielettömän upean värinen. Sun salaatissa sit vasta hienot värit onkin. Kivat yhdistelmät!

    Vastaa
    • Juulia sanoo

      12.2.2017 18:41

      Upean värinen kyllä on! Kiitos 🙂

      Vastaa
  5. Peggy sanoo

    13.2.2017 22:42

    Meillä maallekkin lähikauppa oli tilannut violetteja sekä valkoisia bataatteja. Jipii, olin tosi innoissani. Meille meni violetti ensimmäisenä ranskalaisiin, ehkä salaattiin ensi kerralla. Näyttää maukkaalta.

    Vastaa
    • Juulia sanoo

      14.2.2017 20:48

      🙂 mäkin ostin viime kauppareissulla valkoisen bataatin! Odotan mielenkiinnolla, miltä se maistuu. Kiva, että näitä on tullut samantien muuallekin kuin pääkaupunkiseudulle!

      Vastaa
  6. Lotta / Syötävän hyvä sanoo

    16.2.2017 17:48

    Kävin tosiaan kanssa sieltä Hertasta näitä hamstraamassa viime viikonlopun kokkailuja varten, mutta jossain muistihäiriössä unohdin ne kokonaan kaapin pohjalle ja siellä ovat edelleen! 😀 Pitää ottaa uusi kokkausyritys kohta uudelleen, on nimittäin sen verran kiinnostavan värinen tapaus.

    Vastaa
    • Juulia sanoo

      18.2.2017 10:13

      No hupsista! Nyt kun sanoit muuten, niin muistin juuri että mulla on kaapissa niitä valkoisia bataatteja… pitääpä muistaa käyttää ne 😀

      Vastaa
  7. Mari sanoo

    18.2.2017 19:08

    Testailin näitä pariin otteeseen ja jännä, ettet mainitse todella erikoista makua, mikä näissä on..Ei todellakaan jokaisen makuun tämä juures parfyymisine makuineen, vaikka kaunis onkin.

    Vastaa
    • Juulia sanoo

      20.2.2017 20:50

      Hei Mari! Joo, olet oikeassa. Mulla oli tuona jutun kirjoituspäivänä aikamoinen flunssa, eikä se parfyymisyys puskenut nuhanenän läpi niin, että olisin sitä tuolloin huomannut. Tajusin tuon maun kunnolla vasta myöhemmin, ja on ollut tarkoitukseni päivittää juttua sen suhteen … se on vaan näköjään päässyt unohtumaan! Kiitos kun mainitsit asiasta, laitetaanpa se edit tuonne nyt vihdoin!

      Vastaa
  8. Annaleena sanoo

    19.2.2017 09:10

    Ihanan värikästä!

    Vastaa
    • Juulia sanoo

      20.2.2017 20:59

      Eikö olekin 😀

      Vastaa
  9. Elina sanoo

    26.11.2017 00:59

    Tämä on vähän vanha keskustelu, mutta mistä olette löytäneet violetteja bataatteja ja myydäänkö niitä vielä siellä? Olen välillä yrittänyt metsästää niitä, mutta ei ole onnistunut.

    Vastaa
    • Juulia sanoo

      26.11.2017 11:15

      Nyt en kyllä ole nähnyt niitä aikoihin, mutta ovatkin varmaan sesonkituote. Jospa ne tulevat tuossa alkukeväästä taas kauppoihin? 🙂

      Vastaa

Vastaa Peruuta vastaus

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Recipe Rating




This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ensisijainen sivupalkki

Jotta sivuston käyttö olisi sinulle sujuvaa, käytämme kumppaniemme kanssa sivustolla evästeitä. Jatkamalla sivuston käyttöä, hyväksyt evästeet. Jos et hyväksy evästeitä, muuta selaimesi asetuksia. Lisätietoja evästekäytännöistä.

Hei! Olen Jella, helsinkiläinen ruokahullu. Tervetuloa blogini pariin. Löydät täältä kasvispainotteista reseptiikkaa laidasta laitaan!

Viimeisimmät artikkelit

  • Kantarellivodka aka kuinka häätää loiset (ja lukijat?)
  • Rakas siiliorakas (aka lion’s mane mushroom)
  • Nopea kurpitsapata & uusi (vanha) arki
  • Öljysokeri (oleo saccharum) – testailuraportti kotibaarista!
  • Yrtit säilöön! Salviasuola ja salvialla maustettu viinietikka
  • Ruskistetussa voissa paahdettu valkosipuli aka ⎛⎝(•ⱅ•)⎠⎞ -karkotin

Luetuimmat

  • Suolaan säilötyt sitruunat
    Suolaan säilötyt sitruunat
  • Voimajuomaa vuorenkilvistä: Siperian tee
    Voimajuomaa vuorenkilvistä: Siperian tee
  • Meksikolainen maissisalaatti aka esquites
    Meksikolainen maissisalaatti aka esquites
  • Rapea uunissa paistettu riisi + luumu, fenkoli, broccolini ja maapähkinäkastike
    Rapea uunissa paistettu riisi + luumu, fenkoli, broccolini ja maapähkinäkastike
  • Tteokbokki eli tuliset riisikakut korealaisittain
    Tteokbokki eli tuliset riisikakut korealaisittain

Kategoriat

  • Löydöt
    • Makumatkat
    • Ravintolat ja baarit
  • Reseptit
    • Edulliset
    • Eväslaatikko
    • Herkut
    • Juomat
      • Drinkit
      • Mehut
      • Olut
      • Smoothiet
      • Viini
    • Kasvisruoka
      • Vegaaniset
    • Leipomukset
    • Liha
    • Makumuistot
    • Mausteet ja säilöntä
    • Merenelävät
    • Nopeat
    • Villiruoka
  • ruokakuvaus
  • Sekalaiset jutut
  • Yhteistyöt

Arkisto

Instagram

vaimomatskuu

'Tis the season 🌺🪻🌼🌸🌷🏵️😋 H 'Tis the season 🌺🪻🌼🌸🌷🏵️😋

Hyvää äitienpäivää kaikille sitä juhliville ja halaus jos päivä on syystä tai toisesta sulle(kin) raskas. Itselle osui tänään yllättäen kipeästi, kun puhelin päätti nimetä erään kummilapsen ristiäisissä otetut kuvat muistoksi nimellä "minä ja vauvani" 🫠 kiva!

Ostan muuten perheeni äideille aina kukat mielellään syötävänä ja silleen haluan mieluiten nauttia omatkin kukkani! Parvekkeelle on tulossa tänä vuonna ainakin orvokkeja ja kesäbegoniaa. Kolmannen kuvan violetti hunajakukka olis ihana myös, mutta sitä en ole nyt löytänyt mistään. Vinkkejä vastaanotetaan!

1. Karhunlaukka-fenkoli-parsarisotto*
2. Syötäviä orvokkeja & pitayaa
3. Näistä syntyi salaatti lisäämällä sekaan itsetehtyä soijaricottaa*
4. Kierrekurkut mustalla valkosipulilla, mustalla etikalla, chiliöljyllä ja orvokeilla*
5. Kylmät sobanuudelit, shisoa, mätiä ja kesäbegoniaa*

*Ohje blogissa*

#syötävätkukat #äitienpäivä #edibleflowers #floralfix #petalsandprops #orvokit
Recent (tr)eats 🍬 × illalliseksi @fresh.land. Recent (tr)eats 🍬

× illalliseksi @fresh.land.fi Padrón paprikoita* & @baba.fi oliivitahnaa, hummusta ja siemen-sienipyöryköitä* (mainos/PR näyte)
× terassilounas @harju8 (viltit & lämpölamput oli kyl tarpeen)
× parvekkeen kesävieraat haettu @ahlbergin_puutarha ! On shisoa (tietty), minttua, kesäbegoniaa (maistuu ketunleivälle) ja orvokkeja, syötäviä kaikki!
× @viva_erotica @whsteatteriunion vaatii aina vessanpeiliselfien
× bagels for lunch w/ @suvikki @sorkanrinkula 
× kaunein kimppu: karhunlaukkaa @jenni_toikka pihalta 💚
× @kokitjapotit kanssa @grandchampagnehelsinki 🍾🥂 - piipahdettiin myös @grape_winebar_and_tastingroom 
× pastellitaivaat 🍨
× @kyrosaunabar terassin avajaiset* @eevis_ kanssa - lasissa jäätelö-GT 💯 (mainos / PR tilaisuus)

#livethelittlethings #recenteats #heleats #ofsimplethings #whatiate
Soba noodles & matcha dressing 🔋🔋🔋 2-3 t Soba noodles & matcha dressing 🔋🔋🔋

2-3 tsp matcha
2 tbsp yuzu juice
3 tbsp white tahini
2 tbsp light soy sauce
1 small clove of garlic
¼ tsp toasted sesame oil
1-1½ tsp agave syrup
salt to taste

Full recipe on my blog!

🌿🌿🌿

Kävin tänään @ahlbergin_puutarha lla ostamassa partsille syötäviä kukkia ja yrttejä: shisoa ja minttua, sekä kuvan ihanaa ketunleivän kirpsakkaa kesäbegoniaa. Ihanaa kun voi taas hakea omalta partsilta vaikka joka lautaselliseen jotain tuoretta, raikasta ja kaunista!!!

Kaikki edellämainittu sopii muuten erinomaisesti kuvan matchakastikkeessa pyöritettyihin nuudeleihin (ohje blogissa) 💚

Oon yrittänyt opetella juomaan vihreää teetä kun tiedän se olevan niin kovin terveellistä ... muttaaaaa toistaiseksi paremmin uppoaa kyllä vielä tällaiset teellä maustetut ruuat 🥲 kertokaas teenjuojat, mitä vihreää teetä suosittelette? 

#matcharecipes #matcha #sobanoodles #ihavethisthingwithgreen #recipeoftheday #recipesharing
Lion's mane steak's on the menu - The Last of Us S Lion's mane steak's on the menu - The Last of Us S2 needs a worthy dinner plan! 🍄🧟‍♀️

PS. No spoilers pls

#lionsmanemushroom #siiliorakas #mushroomsofinstagram #sienet #dinnerplans #thelastofus2 #texthursdays #getminimal #ofsimplethings
Follow on Instagram

Facebook

Facebook

Avainsanat

/uusto 1 2 3 liemi 24h 2016 2017 2019 aamiainen aamiaisravintola absintti acmella oleracea agavesiirappi aguafaba ahven Ahvenanmaa ahvenanmaan pannukakku aito cheddar ajo blanco Albertin Pöllö Alex Nieminen alkuviini All In Brewing amaretto amarone american bar Amerikka amerikkalainen aamiainen ananas ananaskirsikkka anjovis ankka aonori aperol appelsiini appelsiininkukkavesi aprikoosi aquafaba Arabia artisokka asennemedia auringonkukansiemen auringonkukansiementofu avocado avocadoöljy avokado avomaankurkku

Languages

  • suomeksi
  • in English

Copyright © 2025 · Divine theme by Restored 316

Copyright © 2025 · Divine Theme on Genesis Framework · WordPress · Kirjaudu sisään