Yhteistyössä Taste of Helsinki
Taste of Helsinki 2017 Ravintola Grönin nimikkoannos: Raakakypsennettyä nautaa, sinapilla maustettua lehtikaalia, lipstikkaa ja savustettua luuydinrasvaa. PARASTA, niin parasta!
Taste of Helsinki on ruokahullun unelmafestari, johon osallistun tänä vuonna Taste of Helsinki -ambassadorin roolissa. Tämä kuudetta kertaa järjestettävä gourmetfestivaali mahdollistaa neljänkymmenen maistelukokoisen annoksen herkuttelun Suomen parhaimpiin kuuluvilta ravintoloilta ja keittiömestareilta, joten suurena maistelun ystävänä levitänkin tapahtuman ilosanomaa enemmän kuin mielelläni 😀
Taste of Helsinki on kokemukseni mukaan kaltaisilleni herkkusuille korvaamattoman hieno tilaisuus maistella luksuskaliiperin ruokia varsin kohtuullisella hinnalla. Annokset maksetaan tapahtumassa nostalgisesti markoilla (1 mk = 1 €) ja hinnat lähtevät liikkeelle viidestä markasta – ei paha vai mitä? Tapahtuman kallein annos kustantaa huimat 12 markkaa – raaskiikohan sitä nyt moista törsäilyä lainkaan… (kyllä raaskii, kyseinen annos on nimittäin vuoden ulkomaalaisvahvistuksen eli virolaisen Ravintola Noan nimikkoannos ”KILOHAILI & CHIPS”)
Taste of Helsingin isä Barry MacNamara
Tapahtumaan tänä vuonna osallistuvien ravintoloiden menut julkaistiin viime viikolla eeppisellä Taste of Helsinki ravintolasafarilla ja kiitos ambassori-nimitykseni, pääsin tutustumaan kuuden (!) osallistuvan ravintolan tarjontaan jo etukäteen. Siinä sitä köröteltiin minibussilla ympäri Helsinkiä mahtavasta ravintolasta toiseen, kunnes napa rutisi!
Lisäksi saimme kierroksella tutustua tapahtuman shampanjatarjontaan: maistelimme kolme André Clouetin upeaa kuplivaa (joista omaksi suosikikseni nousi muuten elegantti André Clouet Brut Grande Réserve), joita voi nautiskella kesäkuussa myös tapahtuman samppanjabaarissa.
Kierroksella maistelemistamme annoksista oma suosikkini oli kirkkaasti ensimmäisen etappimme Ravintola Grönin tartar (Raakakypsennettyä nautaa, sinapilla maustettua lehtikaalia, lipstikkaa ja savustettua luuydinrasvaa -10mk), joka muuten oli myös viime vuoden Taste of Helsingissä yksi lempiannoksistani ja on siitä asti ollut yksi lempiannoksistani myös koko Helsingin ravintolatarjonnasta. Tämä annos muuttuu aina hieman vuodenajan mukaan, mutta on joka syömiskerralla ollut aina uudestaan ja uudestaan ällistyttävän hyvä.
Tartarbuumi on tapahtuman tämänvuotisen listan perusteella pikkuhiljaa osoittamassa laantumisen merkkejä (tarjolla ”vain” neljä tartaria), mutta syvästi toivon, ettei Grönin tartar katoa maailmasta koskaan ♥
Ravintola Grönin nimikkoannos valmistumassa
Tämän parempaa tartaria ei helpolla löydä
Jäin myös odottelemaan kierroksemme jälkeen vesi kielellä santsiannoksia legendaarisesta Savoyn Vorschmackista, Passion Makkaraperunoista, gazpachojäätelöstä sekä Tocan Bianco, rosso, verde -ravioleista. Viime vuonna arancineilla hurmannut Toca siis tosiaan meinaa tehdä tänä vuonna tarjolle ravioleja – hatunnosto! Myös keittiömestari Sasu Laukkosen pop up -ravintolan TuOHi:n meu kiinnostaa minua kovasti, arvostan hänen kasvispainoitteista ruuanlaittofilosofiaansa kovasti.
Ravintola Passion Gazpachosorbet ja vähän vegeä – raikasta ja superkoukuttavaa! Aurinkoista keliä odotellessa…
Ravintola Passion Makkaraperunat, lammasmakkaraa, veripalttua ja uutta perunaa. Ennustan tästä dagen efter -hittiä.
Tocan nimikkoannos: Bianco, rosso, verde eli pinaattibasilikakastikkeen ja tomaattikastikepölyn kanssa tarjoiltavat raviolit olivat suussasulavia!
Kolmas kesäkuuta 80-vuotiassyntymäpäiväänsä viettävän Ravintola Savoyn osallistuminen Taste of Helsinkiin on ollut varmaan tämän vuoden line upista se kaikkein kuumin uutinen, ja aika huuli pyöreänä olin kyllä itsekin kun pääsimme maistamaan marsalkka Mannerheimin makuun laitettua upean karamellisoitunutta vorschmackia hulppeassa juhlatilassa, tutustumaan Savoyn keittiöön ja vielä kurkkaamaan supertyylikkääseen, ajattomaan, Aaltoilevaan (pahoittelut, en voinut vastustaa tätä sanaleikkiä) ja melkoisella näköalalla varusteltuun ravintolasaliin.
Tein tuolla etapilla vakaan päätöksen, että vielä jonain päivänä suoriudun paikalle syömään oikein pitkän kaavan kanssa. Kerrankos sitä vaan eletään! Asennekollegani Alisa Suusta suuhun -blogista ehti tosin ensin, joten jos Savoy kiinnostaa sinuakin, käy kurkkaamassa Alisan juttu – samalla on mahdollisuus osallistua muutaman Taste of Helsinki -lipun arvontaan!
On se vaan hyvää. Samalla oudon kevyttä että tuhtia, suolaista sekä makeaa. Jäin kaipaamaan lisää!
Listan vielä maistamattomia annoksia tutkaillessani havainnoin, että tapahtumasta löytyy tänäkin vuonna ilahduttavassa määrin sekä kasvisruokia, ”roskakalaa” että villivihanneksia ja -yrttejä. Erityisen kovasti odotan pääseväni maistaamaan seuraavia annoksia:
- Tocan vitello tonnato (no se nyt vaan on klassikko ja Toca vaikuttaa osaavan klassikot)
- Shelterin METSÄSIENI – Metsäsieni-emmervehnäpuuroa, parapähkinäpyreetä ja sienivinegretellä maustettua itusalaattia (rakastan suolaisia puuroja)
- Ludun Luomumaissigrits, kylmäsavustettua porkkanaa, karpalomysliä ja tummaa hapankaalikastiketta (kylmäsavustettu porkkana = porkkala?)
- samoin Ludun Lahna Wallenberg, varhaisperunaa Rymättylästä, bouillabaissemajoneesia ja herneenversokastiketta (lahnaa ei voi jättää väliin!)
- Ravintola Tuohin Kapteeni Grillisydän ja hänen Taikayrttinsä (Voiko kryptisempää annoksen nimeä olla?)
- Grönin VILLI – kuusenkerkkäetikalla maustettua jäädykettä, auringonkukan siemeniä, maitohappoa ja kuusenkerkkäkinuskia (tämä annos on houkuttelevan kirpeän kuuloinen)
Ensi viikolla pääsen ottamaan vielä yhden varaslähdön kesäkuun herkutteluihin piipahtamalla Ravintola Shelterissä, joten siitä lisää vähän myöhemmin! Tuon ravintolapostauksen yhteydessä on minullakin muutama lippu jaossa, joten Taste of Helsinkiin halajavat, pysykäähän kuulolla!
Lippuja voi ostaa lounas- tai päivälliskattaukselle torstaista lauantaihin sekä sunnuntain brunssille; lisäksi lippuja myydään erilaisiin tastingeihin (shampanjatasting, pientislaamotasting, prosecco- ja cartizzetasting… jos tastingia kaipaat, niin tastingia kyllä saat).
Taste of Helsinki
15.-18.6.17
Kansalaistorin puisto
Kattaukset
To 15.6 illallinen klo 17-23
Pe 16.6 lounas klo 11-15
Pe 16.6 illallinen klo 17-23
La 17.6 lounas klo 11-15
La 17.6 illallinen klo 17-23
Su 18.6 lounas klo 11-16
Tässä vielä tapahtuman menu kokonaisuudessaan, jotta voitte tekin alkaa fiilistelemään lähestyvää herkuttelua sekä bongata omat ennakkosuosikkinne listalta:
TASTE OF HELSINKI MENU 2017
Savustettua punajuurta, rapeaa ruista ja vuohenjuustoa -5mk
Grillattua porsasta, parsaa ja farrotto -6mk
Omenasorbettia, paahdettua valkosuklaata ja suolakinuskia -6mk
Nimikkoannos: Luomunaudanliha tartar, vesikrassikreemiä ja macadame pähkinää -10mk
LIHA- kokonaisena grillattu keltasipuli, kananmaksakreemiä, viljaa ja rapeaa kanan nahkaa -6mk
KASVI- paahdettua tattarileipää, suolaheinällä maustettua perunasalaattia, raastettua suolaheinävoita ja villiyrttejä -6mk
VILLI- kuusenkerkkäetikalla maustettua jäädykettä, auringonkukan siemeniä, maitohappoa ja kuusenkerkkäkinuskia -5mk
Nimikkoannos: Raakakypsennettyä nautaa, sinapilla maustettua lehtikaalia, lipstikkaa ja savustettua luuydinrasvaa -10mk
Luomumaissigrits, kylmäsavustettua porkkanaa, karpalomysliä ja tummaa hapankaalikastiketta -5mk
Lahna Wallenberg, varhaisperunaa Rymättylästä, bouillabaissemajoneesia ja herneenversokastiketta -6mk
Valkosuklaa cremeux, mallascrumblea, koivunmahlavaahtoa ja suolaheinäjäätelöä -6mk
Nimikkoannos: Härkätartar, selleri-kurkkusalaattia, briossia ja sinappihollandaisea -8mk
SILLI TARTARE marinoitua litteää sipulia / omena / smetana / ruisleipä -6mk
”TRIIBU” JUUSTOKAKKU marjat -6mk
”VANA TALLINN” vahva juoma -5mk
Nimikkoannos: ”KILOHAILI & CHIPS” savustettu rapeaksi / suolakurkku / karhunlaukkamajoneesi / ranskalaisia -12mk
Gazpachosorbet ja vähän vegeä -5mk
Parsakeittoa ja ibericotempuraa -6mk
Makkaraperunat, lammasmakkaraa, veripalttua ja uutta perunaa -6mk
Nimikkoannos: Passiopusu -7mk
ENSALADA CON TOMATO Y ALCACHOFA- Marinoitua artisokan sydäntä, perinnetomaattia, ponzu-kastiketta -6mk
BISTEK TATAKI CON SHIITAKE- Black Angus -härkää, shimejisieniä, pikkelöityjä siitakesieniä, punaista jalapeñoa, soijamajoneesia -6mk
TRES LECHES- Kolmen maidon vaniljakakkua, maitosorbettia, dulce de leche, sitruunamarenkia -5mk
Nimikkoannos: PULPO CON CAUSA Y HUEVAS DE TRUCHA- Grillattua mustekalaa, perunaterriiniä, kylmäsavustettua kirjolohenmätiä -8mk
Mustaherukalla maustettua silakkaa Escabeche, perunahelmiä ja tillikreemiä -6mk
Grillattua vuohenjuustomoussea, rosmariini-hunajamanteleita ja romesco-kastiketta -6mk
Lime-basilikaposset, valkosuklaakristallia ja mansikka-sitruunamelissasorbet -5mk
Nimikkoannos: Savoyn Vorschmack -7mk
METSÄSIENI- Metsäsieni-emmervehnäpuuroa, parapähkinäpyreetä ja sienivinegretellä maustettua itusalaattia -6mk
KARITSA- 24h haudutettua luomukaritsankylkeä, pikkelöityä keltavahveroa & savustettua jogurttia -6mk
RAPARPERI- Marinoitua raparperia, seljankukkasherbettiä ja paahdettua valkosuklaata -5mk
Nimikkoannos: SIIKA- Sokerisuolattua villisiikaa & siianmätiä, pähkinävoissa haudutettua varhaisperunaa & pikkelöityä omenaa -8mk
Mustekalaa, persilja-valkosipulimajoneesia ja savuperunaa -6mk
Tocan vitello tonnato -6mk
Sitruuna, valkosuklaa, kamomilla -5mk
Nimikkoannos: Bianco, rosso, verde (Raviolit juustotäytteellä, basilikakastike ja tomaattipöly) -8mk
TuOHi
Ruista Jalotofun ja Orvokin kera -6mk
Kalaterriiniä jugurtin ja Villiyrttien kera -6mk
Ternimaito blini, Pihka kermaa ja Hapatettua tattarihunajaa -5mk
Nimikkoannos: Kapteeni Grillisydän ja hänen Taikayrttinsä -9mk
Ariela/Andalusian auringossa-ruokamatkablogi sanoo
en jaksa odottaa – en vain NIIIIIIIN jaksa <3
Juulia sanoo
Samoissa fiiliksissä! Siellä nähdään siis 😀