• in English

Vaimomatskuu ruokablogi

Ruokahullun päiväkirja - kaikenlaista nälkään ja janoon

  • Etusivu
  • INFO
    • Vaimomatskuu
    • Evästelauseke
    • Tietosuojaseloste
    • Asennemedia
  • Reseptit
    • Kaikki reseptit
    • Kasvisruuat
      • Vegaaniset reseptit
    • Merenelävät
    • Villiruoka
    • Liharuuat
    • Herkut
    • Leipomukset
    • Juomat
      • Drinkit
      • Mehut
      • Oluet
      • Smoothiet
      • Viinit
    • Makumuistot
    • Edulliset ruuat
    • Nopeat reseptit
  • Ravintolat ja baarit
  • suomeksi
  • in English

20.11.2016

Makkara-leipävanukasta + eräänlainen kiitosten päivä

“Kiitospäivä”. Eräänlaista sellaista tuli tässä vietettyä, vaikken suoraan amerikkalaisesta kulttuurista ja historiasta kopioituja juhlapäiviä varsinaisesti fanitakaan. Positiivisiin asioihin keskittyminen ja läheisten kanssa ajan viettäminen ei kuitenkaan ole koskaan huono idea, ainakaan, jos sen tekee omalla tavallaan pyrkimättä imitoimaan jotain telkusta tai leffoista näkemäänsä.

Ruokakulttuurista aktiivisesti kiinnostuneena ihmisenä minun on kuitenkin vaikea väittää, etten olisi hieman utelias siitä perinteisestä amerikkalaisesta kiitospäivän ateriasta. Kokonaista kalkkunaa en sentään haaveile paistavani, mutta kurpitsapiirasta on kyllä tullut tehtyä ja erityisesti olen viehättynyt kalkkunan kumppanista, stuffingista.

Stuffingia, eli “täytettä” ei nimestään huolimatta yleensä tarjoilla kalkkunan sisältä, vaan sen lisukkeena – tai näin olen eri lähteiden perusteella ainakin ymmärtänyt. Stuffingin pääraaka-aine on hieman kuivahtanut leipä, jota ryyditetään erilaisilla yrteillä, kuivatuilla hedelmillä tai marjoilla, pähkinöillä ja makkaralla. Sitten seos kostutetaan kananmuna-liemiseoksella ja herkku paisteaan kullanrapeaksi uunissa. Lopputulos on vähän kuin suolainen leipävanukas – ja sellainen kuulostaa niin hyvältä!

Tämä lautasellinen amerikkalaista ruokaperinnettä on tervetullut kotiini milloin vaan.

Olen tässä pohtinut keinoja tuoda jokaiseen päivään hieman kiitosta: keskittyä negatiivisten asioiden sijasta positiivisiin. Olen nimittäin potenut melko eeppistä syysflunssaa yli kolme viikkoa ja siinä ohessa kärsinyt uniongelmista – ei siis ehkä ihme, että olen jumahtanut negatiivisten ajatusten kehään, josta ei ihan niin helpolla sitten irrotakaan. Arjesta selviytyminen puolikuntoisena ja univajeessa aiheuttaa stressiä, eikä tämä iänikuinen kotona kököttäminenkään ole omiaan nostamaan mielialaa. On ikävä ystäviä ja sitä, että voi ja jaksaa töiden jälkeen tehdä muutakin kuin tuijottaa Netflixiä kotisohvalla.

Aktiivisen roolin ottaminen oman mielialan kohottamisen suhteen on kyllä helpommin sanottu kuin tehty; huono fyysinen olo ja väsymys kun ruokkii huonoa mieltä. Tilanteeseen lopulta sisuunnuttuani päätin kuitenkin mm. kieltää itseltäni kaikenlaisen valittamisen, itseni mollaamisen ja ikävien asioiden turhan vatvomisen. Tosiasiassahan elämässäni on rutosti kiitoksen aihetta: olen pääasiallisesti terve, minulla on kaunis oma koti, olen kutsumusammatissani, toimeentuloni on turvattu, saan ja voin toteuttaa luovaa puoltani tämän blogin kautta, ja mikä tärkeintä – olen löytänyt elämänkumppanini. Voiko elämältä oikein enempää pyytää?

Jokapäiväisen kiitoksen aihe numero 1: ♥

Edellämainittujen syvällisten mietteiden lisäksi olen pohtinut hälyttävissä määrin stuffingia. Kokkailin sellaista nimittäin viime viikolla – tai no, minä kutsun aikaansaannostani mieluummin makkara-leipävanukkaksi, kun en ole ihan varma millaista se stuffing pitäisi oikeasti olla – ja se oli aivan käsittämättömän hyvää. Sitä pitikin sitten tehdä heti perään toisenkin kerran. Stuffing-tulkinnassani on kaikkea ihanaa: chilimakkaraa, herkkusieniä, voissa haudutettua purjoa, pekaanipähkinöitä, kuivattuja karpaloita, hunajaolutta sekä cheddaria – mmmmm…

Lautasellista lusikoidessani huomasin myös, että positiivisten ajatusten ja kiitollisuuden lisääminen arkeen on huomattavasti helpompaa, kun nenän alla on keko tätä herkkua!

Makkara-leipävanukas 4:lle

200 g kuivahtanutta maalaisleipää tms.

200 g raakamakkaraa (esim. Harjun Makkaratehtaan 7 chilin makkara)

yhden purjosipulin valkoinen osa

8 herkkusientä

2 valkosipulin kynttä

50 g voita

30 g kuivattuja karpaloita

50 g pekaanipähkinöitä

150 g vahvaa cheddarjuustoa

2 kananmunaa

3 dl maitoa

2½ dl hunajaista vaalea olutta, jossa matala IBU/EBU (esim. Stallhagenin Honungöl)

1 tl suolaa

1 tl timjamia

reilusti mustapippuria

1 tl chilihiutaleita

puoli ruukkua salviaa + 1 rkl oliiviöljyä

Laita uuni lämpiämään 175 asteeseen. Kuutioi kuivahtanut leipä parin sentin kuutioiksi. Sekoita kananmunat, maito, olut, suola, timjami, pippuri ja chili huolella isossa kulhossa ja upota sitten leipäkuutiot nesteeseen. Jätä seos muhimaan sillävälin kun valmistelet leipävanukkaan muut osat.

Viipaloi herkkusienet ja purjon valkoinen osa sekä valkosipulin kynnet. Sulata paistinpannulla voi ja kuullota sieniä ja sipuleita, kunnes ne pehmenevät. Jätä seos hieman jäähtymään.

Purista raakamakkara kuorestaan pieninä nokareina leipäkuutioseoksen mukaan. Lisää sekaan myös hieman pienemmäksi rouhittu pekaanipähkinä sekä kuivattu karpalo. Raasta cheddar isolla terällä ja sekoita myös se kulhoon, jätä kuitenkin kourallinen juustoraastetta pinnan kuorruttamiseen. Lisää seokseen lopuksi hieman jäähtyneet herkkusienet ja sipulit.

Sekoita huolella. Kun neste on imeytynyt lähes kokonaan leipäkuutioihin, voit kaataa seoksen voideltuun syvään uunivuokaan – tai neljään annosvuokaan. Kuorruta seos vielä juustoraasteella ja lykkää sitten vuoka/vuoat uunin keskitasolle. Paistele leipävanukasta n. 30 minuuttia (annosvuuille riittää hieman lyhyempikin aika) ja anna sen vetäytyä hetki ennen tarjoilua.

Tarjoilua varten paista salvianlehtiä rapeaksi öljyssä ja koristele/mausta leipävanukas niillä. Voit myös silputa osan salvianlehdistä vanukkaan sekaan.

Ps. Kiitospäivää vietetään Amerikassa joka marraskuun neljäs torstai. Vaikkei samaan päivämäärään lähtisi omaa perinnettä juurruttamaan, täytyy kyllä sanoa, että marraskuu ei ole lainkaan huono ajankohta yleiselle mielialan kohottamiselle… vai mitä mieltä te olette?


Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest

Aiheeseen liittyy

Kategoriassa: Liha, Olut Avainsanoilla: cheddar, herkkusieni, karpalo, kiitospäivä, leipä, olut, pekaanipähkinä, purjo, raakamakkara, salvia, thanksgiving, tuoremakkara

Uusimmat

  • Vegaaninen maissi-tomaattigalette
  • Löytö: Vihreä manteli + vegaaninen manteli-parsarisotto
  • Vappuruoka 2022 – mitä laitetaan?
  • Mätidippi kylmäsavustetusta lohen mädistä
  • Karvainen kiivisalaatti & za’atar-tahinikastike

Luetuimmat

  • Voimajuomaa vuorenkilvistä: Siperian tee
    Voimajuomaa vuorenkilvistä: Siperian tee
  • Lipstikkakeitto
    Lipstikkakeitto
  • "Hitaasti mutta varmasti" - dry rub siivet
    "Hitaasti mutta varmasti" - dry rub siivet
Edellinen artikkeli: « Onsen Tamago eli kylpevät kananmunat
Seuraava artikkeli: Löytö: Ravintola Kamome (osa 2) »

Lukijan vuorovaikutus

Kommentit

  1. Pullahiiri/Taru sanoo

    20.11.2016 15:00

    Tuostahan saa jo kuvien kautta tuoksut nenääni 🙂 Ihanan näköistä herkkua noissa kuvissa. Omiakin kiitollisuuden aiheita on paljon. Ne pitäisi aina muistaa jo ihan arjessakin – ja oikeastaan muistankin. Positiivista ajattelua tulee harjoitettua, varsinkin silloin kun on jokin este ylitettävänä. Kiitos sinulle kauniista blogistasi, jossa on hyvin herkullisia reseptejä ja uskomattoman upeita kuvia! On ollut ilo tutustua blogiisi!

    Vastaa
    • Juulia sanoo

      21.11.2016 19:00

      Kiitos Taru! Onpa ihanasti sanottu <3

      Kyllähän ne esteet kummasti ylittää (tai joskus myös alittaa) kevyemmin, kun pitää positiivisen asenteen päällä. Että ei jää ns. maahan makaamaan, vaikka vähän kompuroisi siinä matkalla 😀

      Vastaa
  2. Merituuli sanoo

    20.11.2016 16:06

    Kiitollisuus alkaa siitä kun ei pidä asioita itsestäänselvyytenä. Minusta on tosi tervettä aika ajoin pysähtyä kiittämään siitä kaikesta hienosta mitä omaan elämään kuuluu, sillä niitä on ihan varmasti kaikilla. Siksi tällaiset postaukset ovat tärkeitä. Kiitos!

    Vastaa
    • Juulia sanoo

      21.11.2016 18:55

      Kiitos ihanasta kommentista Merituuli! No siitähän se alkaa … mutta vaikka pyrkii olemaan pitämättä elämänsä hyviä asioita itsestäänselvyytenä, välillä vaan havahtuu siihen että on kuitenkin tehnyt just niin. Pitää kaivaa tämä murehtiva ja märehtivä pää tuolta navasta ja kurkistaa välillä aurinkoon, niin pysyy asiat paremmin perspektiivissä!

      Vastaa
  3. Helinä sanoo

    20.11.2016 21:10

    Kiitospäivä oisi juurikin olla se yksi juhlapäivä joka olisi voinut tänne rantautua. 🙂

    Vastaa
    • Juulia sanoo

      21.11.2016 18:50

      Eikun omaa perinnettä kehittämään 🙂

      Vastaa
  4. minni / kokeileva keittiöni sanoo

    20.11.2016 21:11

    Aika herkullisia makuja. Mun alkoi tehdä mieli makkarapataa…

    Vastaa
    • Juulia sanoo

      21.11.2016 18:49

      Nam, no nyt kun sanoit, niin munkin 😀

      Vastaa
  5. Alisa W sanoo

    20.11.2016 22:07

    Tuo Harjun Makkaratehtaan chilimakkara on yksi ihan parhaista! Ihana resepti <3

    Vastaa
    • Juulia sanoo

      21.11.2016 18:48

      Kiitos Alisa! Niin on! Toinen suosikkini on savuinen mustapippuri. Uuuuuu-aaaa <3

      Vastaa
  6. terttu sanoo

    21.11.2016 10:01

    Whoa, mikä ohje! Kiitos siitä! Ja hei, kaikkea lämmintä ja lempeää sinne. Päivä ja kiitos kerrallaan!

    Vastaa
    • Juulia sanoo

      21.11.2016 18:47

      Kiitos Terttu itsellesi! Kaikkea lämmintä ja lempeää sinullekin 😀

      Vastaa
  7. Dinner4u2 Mirka & Pauliina sanoo

    21.11.2016 17:11

    Oi että, mikä resepti! Ihailin taas tässä(kin) postauksessa sun kauniita kuvia. Ihana lukea houkuttelevaa reseptiä ja katsoa upeita kuvia. Tärkeästä aiheesta kirjoitit. Kiitos tästä!

    Vastaa
    • Juulia sanoo

      21.11.2016 18:47

      Kiitos ihanasta palautteesta! Tällaisten kommenttien avulla pysyy kyllä naama hymyssä <3

      Vastaa
  8. Anne / 52 weeks of deliciousness sanoo

    22.11.2016 16:35

    Tsemppiä ja oikein pikaista tervehtymistä! ikäviä tommoiset pitkittyneet flunssat 🙁 ja aivan ihana postaus, niin lämmin ja toi hymyn huulille.

    Vastaa
    • Juulia sanoo

      22.11.2016 22:00

      Kiitos Anne! Kyllä tää flunssa vielä periksi antaa!

      Vastaa
  9. Minna sanoo

    24.11.2016 16:55

    Näyttää kyllä aika täydelliseltä syksy safkalta. Se, että on kiitollinen, auttaa olemaan onnellinen. Oon huomannut.

    Vastaa
    • Juulia sanoo

      24.11.2016 19:40

      Kiitos Minna, sitä tää kyllä oli! <3

      Vastaa
  10. Riikka / Vatsasekaisin Kilinkolin sanoo

    25.11.2016 21:51

    Leipävanukas on kyllä hyvää, mutta miten aina unohdankin sen olemassaolon!!??! Tein joskus tosi hyvää, jossa oli lehtikaalia ja oikein savuista pekonia. Oli 👊🏻.

    Vastaa
    • Juulia sanoo

      26.11.2016 17:25

      Ooh kuulostaa aivan täydelliseltä 😀 Mullakin unohtuu leipävanukas aina välillä. Se onkin sitten kahta herkumpaa kun sen taas muistaa!

      Vastaa
  11. Mari sanoo

    26.11.2016 13:54

    Mun tuli niin nälkä!!

    Vastaa
    • Juulia sanoo

      27.11.2016 10:31

      😀

      Vastaa
  12. Kirsi / Tekila's Bakery sanoo

    26.11.2016 18:34

    Ihanan houkutteleva nimi ruoalle. Tuo uunivuoka on sellainen mitä haikailen vieläkin kaupasta, täytyisi vahingossa tipauttaa oma uunivuoka lattialle, niin saisi paremmalla omatunnolla ostettua uuden.

    Vastaa
    • Juulia sanoo

      27.11.2016 10:32

      Kiitos Kirsi! Mulla on ollut onni saada tämä äidiltä lahjaksi aikoinaan kun muutin kotoa omilleni 🙂

      Vastaa
  13. Aila sanoo

    27.11.2016 11:02

    Kiva resepti! Tälleen olisi hyvä hyödyntää hävikkikin. Positiivisiin asioihin keskittyminen tekee elämästä niin paljon mukavampaa!

    Vastaa
    • Juulia sanoo

      27.11.2016 18:06

      Kiitos Aila! Juu, tällaisiin viritelmiin saa hienosti uppoamaan kaikenlaisia tähteitä 🙂 siitähän tulee myös hyvä mieli!

      Vastaa

Vastaa Peruuta vastaus

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Recipe Rating




This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ensisijainen sivupalkki

Jotta sivuston käyttö olisi sinulle sujuvaa, käytämme kumppaniemme kanssa sivustolla evästeitä. Jatkamalla sivuston käyttöä, hyväksyt evästeet. Jos et hyväksy evästeitä, muuta selaimesi asetuksia. Lisätietoja evästekäytännöistä.

Jella Juulia

Vaimomatskuu ruokablogi

Hei! Olen Jella, helsinkiläinen ruokahullu. Tervetuloa blogiini!

Viimeisimmät artikkelit

  • Vegaaninen maissi-tomaattigalette
  • Löytö: Vihreä manteli + vegaaninen manteli-parsarisotto
  • Vappuruoka 2022 – mitä laitetaan?
  • Mätidippi kylmäsavustetusta lohen mädistä
  • Karvainen kiivisalaatti & za’atar-tahinikastike
  • Löytö: Ravintola Plein & Viinibaari Klein

Luetuimmat

  • Voimajuomaa vuorenkilvistä: Siperian tee
    Voimajuomaa vuorenkilvistä: Siperian tee
  • Lipstikkakeitto
    Lipstikkakeitto
  • "Hitaasti mutta varmasti" - dry rub siivet
    "Hitaasti mutta varmasti" - dry rub siivet
  • Suolaan säilötyt sitruunat
    Suolaan säilötyt sitruunat

Instagram

HERB QUIZZ! 🌿🌾🌱 Do you recognize these h HERB QUIZZ! 🌿🌾🌱

Do you recognize these herbs?
Tunnistatko mitä mukaani tarttui taannoin taimikaupasta?

1. Nimi liittyy mausteisiin / The name has to do with spices!

2. Nimen osa on hedelmä / Part of the name is a fruit

3. Nimeen liittyy mun lempimakeinen / Part of name is a country, part a decoration

4. Nimen osa on marja / Part of the name is a berry

5. Nimeen liittyy 🍸 / the name has to do with 🍸

#parvekeviljely #yrtit #tuoreetyrtit #balconygardening #freshherbs #closeupmagic #homegardening #macrofood #botanicalpickmeup #raw_gardening #mystoryoflight #ofsimplethings #cookfeed #myopenkitchen #buzzfeast #belightinspired #eeeeeeats #sesonkiruoka #keittiöpuutarha #parvekepuutarha
Napoli ❤️ I got to experience Napoli for the Napoli ❤️

I got to experience Napoli for the first time this Spring and instantly fell in love with it! The only thing that would've made the trip better would've been a kitchen to play in so I could've bought all this fresh ingredients, not just shoot them (and more time. Lots more time...)

Sharing this tempting veggie stall I was admiring in Napoli's Stella neighborhood, inspired by @lucia_carniel_lultimafetta and her wonderful street scene from Napoli (I'll add it to my story!) #foodartluciaproject  #foodartproject
@thesouthasiankitchen
@foodartproject

#napolipix #napoligram
#rionesanità #streetphotos #napolistreetphotography #napoli❤️ #foodartblog #produceisbeautifulproject #gothictonic #rehurakkaus
#rusticgamestrong #marketstall #veggielove #italygram #travelwithme #hautescuisines #mediterraneanfood #ofsimplethings #matkakuva #travelitaly #naplesitaly
Vegan tomato & corn galette 🍅 Mehevä vegaanin Vegan tomato & corn galette 🍅

Mehevä vegaaninen tomaatti-maissigalette blogissa nyt! Täyte on surautettu silken tofusta, kaurakermasta, maissista, misosta ja paistetusta valkosipulista. Päällä on rutosti mehukasta tomaattia! Pohja onnistuu helposti myös gluteenittomana ja siksi tämä suolainen piirakka toimiikin moneen ruokavalioon.

Ohje on julkaistu alunperin täällä Instassa @fazersuomi yhteistyönä; se löytyy myös Reelseistäni sekä Fazerin sivuilta!
•
•
•
•
•
•
#tomaattigalette #galette
#gluteenitonleivonta #leivonta #vegaaninenleivonta #suolainenpiirakka #resepti #vegaaniruokaa #tomatogalette
#reseptivinkki #ruokablogi #reseptiblogissa #kasvisruokaa #rehurakkaus #eatcaptureshare #myopenkitchen #foodartblog #foodandflatlay #foodfluffer #foodstylingandphotography
🌸🌿🌞 swipe for some early summer light + a 🌸🌿🌞 swipe for some early summer light + a little #botanicalpickmeup 🌞🌿🌸 + welcome to my TED talk on the newest @instagram update! Oh yes, it has been pushed on me and my feed looks like absolute

s h i t

Perfect day to post something pretty and calming which nobody will likely see, since the visibility of my stills is 

s h i t 

too. After 8+ years and 5000+ posts on this platform, I feel a little rant building up in me...

👎 No, I don't want a constant stream of Reels from accounts I don't follow force fed on me.

📢 I want to see content from accounts I actually choose to follow on my homepage.

I _STILL_ want to see _STILLS_. 

That's why I'm here! If I want to find new accounts to follow, I'll go on the Explore tab. If I want to watch Reels (which I rarely do), I'll go on the Reels tab. And if I want to buy stuff I will not do it here #sorrynotsorry

👎 No, I don't want to create full screen "immersive" content only. No, I don't want to view full screen content only. I'm "immersed" enough on this screen already as it is, if you know what I mean...

📢 I want us all to be able to pick the ratio for our content, based on what's best for the content. Be it 4:5, 1:1, something else, or even... landscape... *gasp*!

👎 No, I don't want my not full screen photos penalized with a coloured background surrounding them. No, I don't want my feed to look like a bunch of stories. No, I don't want to scroll through constantly changing colours, it's awfully distracting! (Yeah I hate it in stories too)

📢 I want to focus on the photography, not what's surrounding it, or on top of it 👇 

👎 No, I don't want captions overlaid on my photos, and I don't want them on top of your pics either.

📢 I want to be able to read what's on your mind. I respect and appreciate your mad talent and wouldn't dream of covering it up with anything! Yeah I struggle to write captions (LOL not today tho!), but I still love to read them!

🤷‍♀️ But yeah... I'm no @instagram unfortunately. I'm just one of the people who has made this platform what it is today. Shame on you IG, shame on you.

~ end rant ~

#instagramupdate #instagramupdate2022
Follow on Instagram

Facebook

Facebook

Kategoriat

  • Löydöt (156)
    • Makumatkat (68)
    • Ravintolat ja baarit (73)
  • Reseptit (626)
    • Edulliset (60)
    • Eväslaatikko (14)
    • Herkut (55)
    • Juomat (172)
      • Drinkit (39)
      • Mehut (10)
      • Olut (63)
      • Smoothiet (2)
      • Viini (42)
    • Kasvisruoka (372)
      • Vegaaniset (206)
    • Leipomukset (43)
    • Liha (82)
    • Makumuistot (22)
    • Merenelävät (81)
    • Nopeat (35)
    • Villiruoka (39)
  • ruokakuvaus (1)
  • Sekalaiset jutut (57)
  • Yhteistyöt (72)

Avainsanat

appelsiini avocado chili gluteeniton inkivääri kananmuna kevätsipuli korianteri löytö maissi makumatka minttu miso olut parsa pasta peruna pinaatti pistaasi porkkana ravintola salaatinkastike salaatti sipuli sitruuna timjami tomaatti valkosipuli vegaaninen yhteistyö

Arkisto

Languages

  • suomeksi
  • in English

Copyright © 2022 · Divine theme by Restored 316

Copyright © 2022 · Divine Theme on Genesis Framework · WordPress · Kirjaudu sisään