• in English

Vaimomatskuu ruokablogi

Ruokahullun päiväkirja

  • Etusivu
  • INFO
    • Vaimomatskuu
    • Evästelauseke
    • Tietosuojaseloste
  • Reseptit
    • Kaikki reseptit
    • Kasvisruuat
      • Vegaaniset reseptit
    • Merenelävät
    • Villiruoka
    • Liharuuat
    • Herkut
    • Leipomukset
    • Juomat
      • Drinkit
      • Mehut
      • Oluet
      • Smoothiet
      • Viinit
    • Makumuistot
    • Edulliset ruuat
    • Nopeat reseptit
  • Ravintolat ja baarit
  • suomeksi
  • in English

22.3.2018

Vihreä HÄRKIS® Kofta pita pääsiäispöytään

Kaupallinen yhteistyö Verso Food ja Asennemedia

vaimomatskuuHÄRKIS® Kofta pitaleivät, rentoa pääsiäisruokaa par excellence!

Taannoin julistin rakastavani keittiömaratooneja – ja niin rakastankin! Yhtä paljon rakastan kuitenkin sitä, että päivinä jolloin en ehdi tai jaksa hääräillä keittiössä tunteja, saan kuitenkin aikaan jotain ravitsevaa, herkullista ja vaivatonta syötävää. Myönnän, että välillä vedetään reilusti riman ali ja syödään ihan vaan pakastepizzaa tai -pelmeneitä, mutta jos vain suinkin mahdollista, näitä päiviä ei ole ihan joka viikolla.

Yksi suosikkituotteitani nopeaa ja helppoa ruokaa kaivatessani on kotimaisen Verso Food Oy:n härkäpapuvalmiste HÄRKIS®. Siitä asti, kun Härkis tuli markkinoille, sitä on syöty meillä tiuhaan ja milloin missäkin muodossa (kutakuinkin kaikessa, mihin kasvissyöntivuosinani olisin lykännyt soijarouhetta). Tykkään tuosta maustamattomasta Härkis® Originalista niin paljon, että napsin sitä murun kerrallaan kokkaamisen ohessa myös suoraan paketista. Ovat nämä nykyajan kasvisproteeinivalmisteet kyllä vaan ihan muuta kuin aikoinaan!

Kyseisiä arkiruokia ei blogistani juuri löydy, kun niitä syödessä harvemmin mitään kuvaushommiakaan jaksaisi. Hieman erityisempiä Härkisreseptejä täältä löytyy silti muutama: sichuanpippurihärkis sekä mausteinen härkis Hasselbackan kurpitsan kera.

HÄRKIS® Kofta

Kun markkinoille saapui alkuvuodesta saman talon pyörykät, on niitä kulkeutunut kotiimme jopa enemmän kuin tuota Härkis® Originalia. Nuo pyörykät kun ovat, jos mahdollista, vieläkin helpompaa ja nopeampaa pikaruokaa!

Lämmitystä vaille valmiit pyörykät (Härkis® Original Pyörykkä ja Härkis® Kofta Pyörykkä) ovat minusta oivallisia esim. lämpimän voileivän täytteenä, sekä perinteiseen tapaan perunamuussin kaverina … ja joskus jopa sen pakastepizzan täydentäjinä (pyörykkäpizza, uuh)!

Kerran kun paketti on auki, viipaloin toisinaan pyöryköitä myös ikäänkuin kylmänä ”leikkeleenä” leivälleni. Kun nämä pyörykät ovat vielä täysin soijattomia, maidottomia, vegaanisia ja gluteenittomia, ne sopivat lähestulkoon kaikille pöytään istuville. Tällaisia eineksiä nostankin pöytään mielelläni, vaikken niitä muuten niin kulutakaan 🙂

härkis kofta

Ideoin tässä päivänä eräänä HÄRKIS® Kofta Pyöryköistä pääsiäiseen sopivia pitaleipiä. Ainakin meidän huushollissa on tapana viettää erilaisia juhlia melko rennolla otteella, stressaamatta liikaa tarjoiluista ja keskittymällä enemmän akkujen lataamiseen ja yhdessä hengailuun. Niinpä mietin myös pääsiäiseen ruokia, jotka olisivat sekä rennon juhlavia että helppoja ja nopeita valmistaa. Plussaa ruoka saa siitä, kun se sopii tarjolle myös kaikille laajennetun perheeni jäsenille, mikäli joku päättäisi ilmestyä meille kyläilemään.

Ensivilkaisulla tämänkertaisten kokkailuideni lopputulos ei ehkä näytä nopealta ja vaivattomalta pikaruualta, mutta sitä se kuulkaa silti on! Annos sisältää pehmeän mausteisten koftapyöryköiden lisäksi kepeän hummuksentyyppisen valkopaputahnan sekä raikkaan vihreän salaatin. Sekä minttu että herneet ovat raaka-aineita, joita nostan pääsiäispöytään yleensä muodossa tai toisessa. Tällä kertaa ne löytyvätkin keväisen vihreästä salaatista kaikenlaisten muiden rakastamieni raikkaiden ja pirteiden makujen seasta. Juhlavuutta ruokaan saa lisättyä, kun se tarjoillaan lautasille valmiiksi kokoamisen sijaan vadilta (minkä virkaa toimittaa meillä uunivuoka). Ollappa tarpeeksi iso vati niin annoksen jokaisen osan saisi varsin kauniisti esille samalle tarjoiluastialle!

kofta pita

Kummatkin pitaleipää täydentävät komponentit valmistuvat hujauksessa, jos omistaa sauvasekoittimen sekä mandoliinin/tehosekoittimen, jossa on viipalointiterä. Pitaleipiä ei ole kovinkaan vaikeaa tai aikaavievää leipoa, mutta en todellakaan tee niitä silti aina itse. Kaupan pitaleipiä käyttämällä tämä setti valmistuu parissakymmenessä minuutissa, ja sehän sopii minulle välillä paremmin kuin hyvin! Kunhan muistaa hankkia pöytään myös gluteenittomia pitaleipiä (kas kaupoistahan löytyy sellaisiakin), tämä täyttävä, näyttävä ja rento setti sopii niin vegaaneille, kuin gluteeniyliherkille läheisillenikin.

Yhdessä HÄRKIS® Kofta pyörykkä -paketissa on 10-11 pyörykkää, joten varaan paketteja itse neljälle hengelle kaksi – näin jokainen ruokailija voi nälkätilanteensa mukaan täyttää leipänsä sopivalla määrällä pyöryköitä. Niitä on helppo ja nopea lämmittää tarpeen mukaan lisää. Jos pyöryköitä jää yli, ne yleensä katoavat ainakin meillä ongelmitta esim. leivänpäällisinä ja ohimennen naposteltuina välipaloina.

Vihreä HÄRKIS® Kofta pita

Vegaaninen, gluteeniton

4:lle

1-2 rasiaa HÄRKIS® Kofta Pyöryköitä

4-8 pitaleipää / gluteenitonta pitaleipää (riippuen leipien koosta)

½ sitruunaa lohkottuna

(harissaa)

Valkopapusose:

230 g isoja valkoisia papuja

1 pieni/iso valkosipulin kynsi

puolen sitruunan mehu

1-2 rkl tahinia

150 g kreikkalaistyyppistä kaurajugurttia

ripaus suolaa

Vihreä sekasalaatti:

150 g sokeriherneenpalkoja (tai luomulaatuisia pakasteherneitä sulatettuina)

150 g fenkolia

150 g kurkkua

pieni punasipuli

1 rkl oliiviöljyä

sitruunan raastettu kuori

vastarouhittua mustapippuria, ripaus suolaa

½ ruukkua lehtipersiljaa ja/tai ½ ruukkua minttua

Pese huolella sitruuna. Raasta sen kuori talteen salaattia varten ja puolita sitruuna. Säästä toinen puolikas pitaleipien tarjoilua varten, käytä toinen puolikas valkopaputahnaan.

Soseuta kaikki valkopapusoseen raaka-aineet. Tarkista maku, lisää tarvittaessa hieman suolaa, tahinia tai sitruunamehua. Itse tykkään tehdä soseesta tähän ruokaan melko raikasta, joten laitan tahinia vain ruokalusikallisen ja valkosipuliakin vain pienen kynnen. Tuhdimpien makujen ystävä voi käyttää isomman valkosipulinkynnen ja enemmän tahinia 🙂

Viipaloi ohuelti kurkku, fenkoli ja punasipuli. Tehosekoittimen viipalointiterä on tässä erinomainen ja nopea apuväline, mutta sujuu homma myös mandoliinilla tai ihan perinteisesti terävällä veitselläkin. Viipaloi myös sokeriherneenpalot, mikäli käytät niitä, tai käyttäessäsi pakasteherneitä sulata, huuhtele ja valuta ne. Sekoita salaattiin oliiviöljy, hyvin pestyn sitruunan raastettu kuori sekä käyttämäsi yrtit. Mausta salaatti vielä maun mukaan suolalla ja pippurilla.

valkopaputahna

HÄRKIS® Kofta

Kofta pita

Sitten syömään!

Lämmitä HÄRKIS® Kofta Pyörykät nopeasti paistinpannulla. Lämmitä myös pitaleivät paketin ohjeen mukaan. Halkaise pitaleivät ja sivele niille reilusti valkopapusosetta. Nosta leivän väliin sitten vielä kunnon satsi salaattia sekä muutama koftapyörykkä.

Aseta tarjolle sitruunalohkoja, joita jokainen saa puristaa vielä halutessaan leivilleen, sekä harissaa, jos syöjät ovat tulisen ystäviä. Onnittelut, jos onnistut täyttämään leipäsi niin maltillisesti, että saat sen syötyä sotkematta! Alla oma taidonnäytteeni, jota ei kannata katsoa jos on sitä mieltä että sormien nuoleminen ruokapöydässä on huonoa käytöstä 😀

Aiheeseen liittyy

Kategoriassa: Kasvisruoka, Vegaaniset, Yhteistyöt Avainsanoilla: fenkoli, Härkis, Härkis kofta, kurkku, minttu, pita, sokeriherne, valkopapu

Uusimmat

  • Löytö: vihanneskrysanteemi eli Kruunusuvikakkara + mitä siitä kokkasin
  • Shiso: resepti- ja säilöntävinkkejä feat. Suolaan säilötty shiso
  • Kongguksu eli korealaiset kylmät nuudelit soijapapuliemessä (huh hellettä)
  • Naattimunakas (syökää naatteja osa 2)
  • Sesonkiherkku: seesamimarinoidut valkosipulin kukkavarret

Luetuimmat

  • Japanilainen curry
    Japanilainen curry
  • Tteokbokki eli tuliset riisikakut korealaisittain
    Tteokbokki eli tuliset riisikakut korealaisittain
  • Borssikeitto valkosipulihapankaalilla - #CookForUkraine
    Borssikeitto valkosipulihapankaalilla - #CookForUkraine
  • Rapea uunissa paistettu riisi + luumu, fenkoli, broccolini ja maapähkinäkastike
    Rapea uunissa paistettu riisi + luumu, fenkoli, broccolini ja maapähkinäkastike
Edellinen artikkeli: « Salaattiveneet vol. 3: musta seesamitofu & lootus
Seuraava artikkeli: Löytö: Fioretto aka … varsikukkakaali? »

Lukijan vuorovaikutus

Kommentit

  1. Kimmo Ollila sanoo

    23.3.2018 10:43

    Itsekin kokeilin tossa noita Härkis kofta-pullis ja tykkäsin kovasti. Itse käytin ihan ihan sellaisenaan dippailuun.

    Vastaa
    • Juulia sanoo

      23.3.2018 18:35

      Sellaisenaan dippailu kuulostaa oivalliselta käyttötavalta 😀

      Vastaa
  2. Minna - Ku ite tekee sanoo

    27.3.2018 08:50

    Toi eka kuva on mahtavan hyväntuulinen! Pitat voisi sopia meidänkin pääsiäiseen, taidankin ottaa ideasta vaarin. 🙂

    Vastaa
    • Juulia sanoo

      27.3.2018 11:17

      Kiitos Minna! Oli kyllä hyvä meininki kuvauspäivänä 😃 Hyvää pääsiäistä teille!

      Vastaa
  3. Hanna sanoo

    27.3.2018 11:38

    Aivan mahtava resepti taas kerran ❤ aion testata! Härkispyörykät onkin meillä varsinkin pikkuväen lemppareita, tänään taas niitä ruokalistalla 😀

    Vastaa
    • Juulia sanoo

      27.3.2018 11:16

      Jee! Kiitos Hanna, kiva kuulla 🙂

      Vastaa
  4. Nanna sanoo

    2.4.2018 21:12

    Tuo hymy haukun jälkeen! ❤

    Vastaa
    • Juulia sanoo

      2.4.2018 20:17

      😀 😀 😀 Kiitos Nanna! Joskus se hymy irtoo poikkeuksellisen herkästi 😀

      Vastaa
  5. Heidi K. sanoo

    14.4.2018 15:36

    Ooh, nyt näyttää kyllä niin herkulta että alta pois! Testiin menee, nämäkin ❤

    -Heidi

    Vastaa
    • Juulia sanoo

      14.4.2018 14:54

      Jee! Kiitos Heidi 😘😘😘

      Vastaa

Vastaa Peruuta vastaus

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Recipe Rating




This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ensisijainen sivupalkki

Jotta sivuston käyttö olisi sinulle sujuvaa, käytämme kumppaniemme kanssa sivustolla evästeitä. Jatkamalla sivuston käyttöä, hyväksyt evästeet. Jos et hyväksy evästeitä, muuta selaimesi asetuksia. Lisätietoja evästekäytännöistä.

Hei! Olen Jella, helsinkiläinen ruokahullu. Tervetuloa blogini pariin. Löydät täältä kasvispainotteista reseptiikkaa laidasta laitaan!

Viimeisimmät artikkelit

  • Löytö: vihanneskrysanteemi eli Kruunusuvikakkara + mitä siitä kokkasin
  • Shiso: resepti- ja säilöntävinkkejä feat. Suolaan säilötty shiso
  • Kongguksu eli korealaiset kylmät nuudelit soijapapuliemessä (huh hellettä)
  • Naattimunakas (syökää naatteja osa 2)
  • Sesonkiherkku: seesamimarinoidut valkosipulin kukkavarret
  • Lämmin naurissalaatti (syökää naatteja!)

Luetuimmat

  • Japanilainen curry
    Japanilainen curry
  • Tteokbokki eli tuliset riisikakut korealaisittain
    Tteokbokki eli tuliset riisikakut korealaisittain
  • Borssikeitto valkosipulihapankaalilla - #CookForUkraine
    Borssikeitto valkosipulihapankaalilla - #CookForUkraine
  • Rapea uunissa paistettu riisi + luumu, fenkoli, broccolini ja maapähkinäkastike
    Rapea uunissa paistettu riisi + luumu, fenkoli, broccolini ja maapähkinäkastike
  • Niin autenttiset dan dan nuudelit kuin voi
    Niin autenttiset dan dan nuudelit kuin voi

Kategoriat

  • Löydöt
    • Makumatkat
    • Ravintolat ja baarit
  • Reseptit
    • Edulliset
    • Eväslaatikko
    • Herkut
    • Juomat
      • Drinkit
      • Mehut
      • Olut
      • Smoothiet
      • Viini
    • Kasvisruoka
      • Vegaaniset
    • Leipomukset
    • Liha
    • Makumuistot
    • Mausteet ja säilöntä
    • Merenelävät
    • Nopeat
    • Villiruoka
  • ruokakuvaus
  • Sekalaiset jutut
  • Yhteistyöt

Arkisto

Instagram

Lempipaikkani @thebullandthefirm & @thefirmkallio Lempipaikkani @thebullandthefirm & @thefirmkallio löytyvät nyt saman katon alta ❤️

Sekä Bulli että Firmi ovat olleet mun luottopaikkoja avaamisestaan saakka. Kun olen istunut Kulmavuorenkadun kellarissa ja Pääskylänrinteellä niin monen monituiset kerrat, hieman mietin sitä miltähän tämä uusi tila oikein tuntuu. Spoiler alert: IHANALTA. Kummankin paikan lämmin ja rento tunnelma ei ole tietenkään kadonnut mihinkään ja sekä ruuat että juomat ovat tietysti täälläkin kaupungin parhaimmistoa 🔥

Söin soft launchissa kalamenun ekstra tartarilla, mut vaihdoin jälkkärin espresso martiniin. Kaikki oli älyttömän hyvää! Erityismaininta itsetehdyllä MSG:llä silatulle, rosepippuriglaseeratulle leivälle, savuisen tuliselle tartarille ja pintagrillatulle graavilohelle ananas hot soossilla, josta aloin fantasioimaan sorbettina. Huh huh huh huh HUH!!!

Lämmin kiitos kutsusta illalliselle ihanat, nähdään taas pian ❤️

Mainos / PR-kutsu, ateria saatu

#myhelsinki #heleats #visithelsinki #ravintolathelsinki #helsinkifood
Full on Spring vibes ja sekoan auringosta mut fiil Full on Spring vibes ja sekoan auringosta mut fiilistelen silti täysiä näitä @fleastyling löytämiäni lasisia ❄️-cocktail sekoitustikkuja. Lasissa GT!

Happy Friday y'all!

#drinkspiration #mystoryoflight #ofsimplethings
Red radicchio, deep fried lion's mane, mushroom & Red radicchio, deep fried lion's mane, mushroom & tofu purée, yuzukosho jelly, crispy onion, spruce shoot powder, salt preserved yuzu peel, cranberry & fermented maple blossoms 

🍄‍🟫 The edible part of the work I exhibited at #JenninSalonki @jenni_toikka last weekend 🍄‍🟫

See yesterday's post for the whole installation!

#edibleart #foodartproject #rehurakkaus #foodphotographyandstyling
I had the pleasure of presenting this three-part [ I had the pleasure of presenting this three-part [fruiting] body of work at #JenninSalonki organized by @jenni_toikka on 28.2.

It consisted of digitally illustrated macro photographs of a lion's mane mushroom I grew in 2024, lion's mane snacks and a chanterelle potion to get rid of any stowaways one may internalize upon viewing and sampling my work 🍄‍🟫🦠🔎😈

The concept for the edible and drinkable pieces was originally intended to accompany my digital exhibition in February 2025, but due to health reasons the event never took place.

Thank you Jenni for inviting me to your Salon and providing me the perfect place to finally turn this concept into reality.

Thank you @jeanphilippepayette for your poetic interpretation and collaboration on developing the chanterelle vodka into a fenno-québéquois Forest Spirit for this event. 

Thank you to everyone who attended Jennin Salonki, it was a joy to meet you and to feed you!
Follow on Instagram

Facebook

Facebook

Avainsanat

/uusto 1 2 3 liemi 24h 2016 2017 2019 aamiainen aamiaisravintola absintti acmella oleracea agavesiirappi aguafaba ahven Ahvenanmaa ahvenanmaan pannukakku aito cheddar ajo blanco Albertin Pöllö Alex Nieminen alkuviini

Languages

  • suomeksi
  • in English

Copyright © 2026 · Divine theme by Restored 316

Copyright © 2026 · Divine Theme on Genesis Framework · WordPress · Kirjaudu sisään

 

Ladataan kommentteja...