• in English

Vaimomatskuu ruokablogi

Ruokahullun päiväkirja - kaikenlaista nälkään ja janoon

  • Etusivu
  • INFO
    • Vaimomatskuu
    • Evästelauseke
    • Tietosuojaseloste
    • Asennemedia
  • Reseptit
    • Kaikki reseptit
    • Kasvisruuat
      • Vegaaniset reseptit
    • Merenelävät
    • Villiruoka
    • Liharuuat
    • Herkut
    • Leipomukset
    • Juomat
      • Drinkit
      • Mehut
      • Oluet
      • Smoothiet
      • Viinit
    • Makumuistot
    • Edulliset ruuat
    • Nopeat reseptit
  • Ravintolat ja baarit
  • suomeksi
  • in English

12.11.2016

Umaminen papupata kombulevällä

Pavut + kombulevä = ?

Kaikkea sitä netistä oppiikin, osa xxx: kuivattujen papujen keittäminen kombulevän kanssa tekee niistä helpommin sulavia. No sehän testataan! Minä nimittäin rakastan papuja ja erityisesti niiden keittelyä itse. Mitä sen sijaan en erityisemmin rakasta, on kipeä maha ja ilmavaivat. Mikäli on siis olemassa keinoja vähentää papujen mahdollista haittavaikutusta, niistä jokaista on tietysti kokeiltava!

Kombulevä on minulle aiemmin tuttu lähinnä japanilaisen keittiön parista; maustan kombulla sushiriisin ja valmistan siitä dashilientä, jota käytän mm. miso- ja ramenkeittoon. Olen kuitenkin aiemmin ollut siinä käsityksessä, että kombua ei saa ainakaan dashilientä valmistettaessa keittää, tai sen liemen maku muuttuu kitkeräksi ja lopputulos limaiseksi; teen dashiliemen siksi yleensä kombua yön yli liottamalla ja vain kiehumispisteeseen asti lämmittämällä, jonka jälkeen poistan kombun liemestä.

papupata

Epäluuloisena testasin siis kombulevän ja papujen keittelyä pienessä kattilassa makua jatkuvasti maistellen, ennenkuin uskaltauduin lisäämään levää kokonaiseen papupata-annokseen. Eihän siitä mitään kitkerää tai limaista tule! Höpön pöpön. Hajotessaan kombu toki hieman suurustaa papujen keitinlientä, mutta se on mielestäni vain positiivinen juttu. Kombun maku on mielestäni niin ihana, mieto mutta täyteläisen umaminen, että se sopii papujen keitinliemeen erinomaisesti nousematta sieltä kuitenkaan päällepäsmäriksi.

Mihin kaikkeen kombulevää mahtaakaan voida käyttää! Sen ainakin tiedän, että ruotsalainen pienpanimo Stockholm Brewing Co. on tehnyt kanttarelli-kombugosea (joka oli vieläpä kuulemma hyvää, kertoo luotettava ja puolueeton lähteeni – itse en tätä erikoisuutta ole valitettavasti päässyt maistamaan). Asiaa on selviteltävä lisää. Onneksi olen lähdössä joululomalla Japaniin, niin voin siellä sitten tutustua tähän raaka-aineeseen oikein sydämeni kyllyydestä 🙂

papupata

Vaikka se ensimmäinen testisatsini (kattilassa pelkän veden ja kombulevän kanssa keitellyt pavut) maistui herkulliselle, teki mieleni viedä kombu-pavut samantien seuraavalle tasolle. Niinpä kaivelin kaapeistani kaikki mahdollisimman umamiset raaka-aineeni ja laitoin ne pataan liotettujen papujen ja kombulevän kanssa.

Sekaan päätyi kombun lisäksi mm. erittäin kypsä pihvitomaatti, parmesaanin kanta, paahdettua sipulia, porkkanaa ja valkosipulia sekä erään anjovispurkin jämät. Uunissa näiden kaikkien herkkujen maut sekoittuivat ihanasti yhteen, eikä lopputuloksesta voi oikein muuta sanoa kuin että se oli tähänastisen papupataurani huippu: ♥ UH ♥ AH ♥ !

Umaminen papupata kombulla 4:lle

4 dl kuivattuja papuja, kuten valkopapuja, kidneypapuja, mustapapuja sekä halutessasi hieman keltaisia tai vihreitä linssejä

n. 1 l mietoa kasvislientä

1 iso keltasipuli

5-6 valkosipulin kynttä

1 keskikokoinen porkkana

8-10 anjovisfilettä

n. 15 × 20 cm pala kombulevää

1-2 kypsää isoa pihvitomaattia tai 2-3 luumutomaattia

2 laakerinlehteä

maun mukaan vastarouhittua mustapippuria

pala parmesaanin kuorta

2 isoa jauhoista perunaa

1-2 tl suolaa

(* kasvissyöjät & vegaanit: kourallinen kuivattuja liotettuja siitakesieniä liotusvesineen, 2-3 rkl oluthiivahiutaleita / 1-2 rkl misoa – lue lisää jutun lopusta)

tarjoiluun:

loraus laadukasta oliiviöljyä

reilusti raastettua parmesaania

Liota papuja runsaassa vedessä vähintään vuorokausi. Vaihda vesi papujen liotusaikana muutaman kerran, huuhtele ne samalla huolella.

Huuhtele liotetut pavut vielä kerran ja kaada ne kannelliseen uunivuokaan tai pataan. Kuori valkosipulin kynnet sekä sipuli ja lohko sipuli kahdeksaan osaan. Kuori ja pätki myös porkkana. Paahda sipulilohkoihin ja porkkanaan kuivalla pannulla kunnon tumma pinta ja lisää ne papujen päälle. Alenna lämpöä hieman ja paahda myös valkosipulinkynnet nopeasti ennen pataan lisäämistä (varo kuitenkin polttamasta).

Lohko tomaatit neljään osaan ja lisää se sekä parmesaanin kuori, anjovisfileet, laakerilehdet ja kombulevä papujen sekaan. Kaada päälle sitten noin litra kasvislientä (nesteen pitäisi peittää pavut ainakin sentillä). Laita pata kansi päällä uuniin ja ala lämmittää uunia 200 asteeseen. Kahteensataan päästyäsi voit ottaa padan kannen hetkeksi pois ja painella tomaatteja ja sipulin lohkoja hieman rikki nesteen sekaan. Laske lämpötila sen jälkeen 150 asteeseen ja jätä pata uuniin muhimaan vähintään kahdeksi tunniksi – kunhan tarkkailet nesteen määrää, voit kuitenkin antaa padan muhia rauhassa vaikka neljä tuntia. Lisää pestyt, kuoritut ja pitkittäin puolitetut perunat pataan noin tunti ennen kuin aiot ottaa padan uunista.

Tarkkaile pataa muutaman kerran hautumisen aikana: sekoita raaka-aineita hieman ja lisää tarvittaessa hieman vettä, mikäli neste näyttää imeytyvän papuihin liikaa – padassa kuuluu olla jäljellä vielä jonkun verran lientä sen valmistuttua. Pata on valmista, kun kaikki isommatkin pavut sekä perunat ovat täysin pehmeitä ja kombulevä hajoilee liemen sekaan. Tarkista maku ennen tarjoilua ja lisää tarvittaessa hieman suolaa ja pippuria.

Tarjoilu:

Annostele papupata sekä perunat lautasille ja tarjoile annokset oliiviöljyn ja parmesaanin kera. Idea on, että jokainen ruokailija muussaa itse perunan, porkkanan ja sipulit papujen sekaan; pata on nimittäin hieman esteettisempi ilmestys pöytään kannettaessa ennen ainesten muussausta. Toki voit kuitenkin muussailla koko padan jo ennen tarjoilua 🙂

Testasin muuten pataa viimeeksi pienellä chorizonpätkälisäyksellä. T O I M I I!

 

…no entäs se kaasuttelu?

Mitä tulee kombulevän kykyyn tehdä pavuista paremmin sulavia ja vähemmän ilmavaivoja aiheuttavia: vaikea sanoa!

Testipäivinä ja sitä seuraavina päivinä olo oli kuitenkin mukavan kaasuton verrattuna siihen, millainen se yleensä olisi tällaisen papumäärän jälkeen. Kun päivän mittaan tulee kuitenkin syötyä myös kaikenlaista muuta, on vähän vaikea sanoa mistä mikäkin olotila johtuu. Ihan vielä en siis väitettä uskalla ainakaan täysin allekirjoittaa, vaikka lupaavalta kyllä näin muutaman testikerran jälkeen vaikuttaa 🙂


*) Padasta saa kasvissyöjälle sopivan, kun jättää anjoviksen pois. Vegaanille se sopii, kun jättää myös parmesaanin pois. Tällöin tosin lisäisin pataan muutaman ruokalusikallisen oluthiivahiutaleita tai misoa juuri ennen tarjoilua paikkaamaan umamitilannetta! Kasvissyöjät ja vegaanit voivat myös kokeilla lisätä pataan kourallisen noin tunnin verran liotettuja kuivattuja siitakesieniä liotusliemineen; muista tuolloin vähentää liotusliemen määrä kasvisliemestä. Itse välttelen kuivattuja sieniä, sillä ne aiheuttavat minulle usein juuri niitä mahavaivoja joita kombulla yritän tässä padassa vähentää 😉


Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest

Aiheeseen liittyy

Kategoriassa: Edulliset, Kasvisruoka, Merenelävät Avainsanoilla: anjovis, kidneypapu, kombu, mustapapu, papu, tomaatti, valkopapu, valkosipuli

Uusimmat

  • Šaltibarščiai – kylmä borssikeitto liettualaisittain
  • Basilikamartini!
  • Syreenisokeri & syreenilikööri
  • Löytö: Faselli
  • Lämmin perunasalaatti & valkosipulin kukkavarsipesto

Luetuimmat

  • Löytö: valkosipulin kukkavarret
    Löytö: valkosipulin kukkavarret
  • Lipstikkakeitto
    Lipstikkakeitto
  • Šaltibarščiai - kylmä borssikeitto liettualaisittain
    Šaltibarščiai - kylmä borssikeitto liettualaisittain
  • Tteokbokki eli tuliset riisikakut korealaisittain
    Tteokbokki eli tuliset riisikakut korealaisittain
Edellinen artikkeli: « Dukkah & kultaiset pikkujoulut
Seuraava artikkeli: Onsen Tamago eli kylpevät kananmunat »

Lukijan vuorovaikutus

Kommentit

  1. Hanna / Hannan soppa sanoo

    12.11.2016 14:33

    Voi pyhä sylvi! Kuulostaa suurinpiirtein paremmalta kuin täydelliseltä! Ja miten upeat kuvat! Mistä sä ostat kombua?

    Vastaa
    • Juulia sanoo

      12.11.2016 15:24

      Kiitos Hanna! Tää on kyllä törkyhyvää – varsinkin tuo viimeisin pata johon hoksasin laittaa chorizoa 😀

      Mä ostan kombua Tokyokanista, mutta onhan sitä nuissa Hämeentien etnisissäkin. Valinnanvaraa ei tosin juuri ole, se on otettava se paketti mikä tarjolla on. Yks japanilainen kokki kuitenkin on ainakin sanonut, että Tokyokanin kombu on ihan hyvänlaatuista, niin oon sit ostellut lähinnä sieltä 🙂

      Vastaa
  2. Anne / 52 weeksofdeliciousness sanoo

    12.11.2016 17:10

    Aivan mielettömän kauniit kuvat <3

    Vastaa
    • Juulia sanoo

      12.11.2016 17:26

      Kiitos Anne! Mulla on ollut lainassa vähän parempi kamera, niin oon päässyt opettelemaan kuvaamista vähän enemmän 😀

      Vastaa
      • Anne / 52 weeks of deliciousness sanoo

        13.11.2016 14:36

        Mä tuun kohta sun oppiin hei! en osaa tämmöisiä kuvia ottaa ollenkaan 🙂

        Vastaa
        • Juulia sanoo

          13.11.2016 14:42

          😀 en mä taida ihan opelevelillä olla näissä hommissa vielä, kaukana siitä! Mutta otetaan pikakatsaus vaikka kun seuraavan kerran nähdään, kyllä mä nyt jotain osaan selittää!

          Vastaa
          • Anne / 52 weeks of deliciousness sanoo

            13.11.2016 18:56

            Joooo! pikkujouluissa koulutat mua viinin voimalla 😀

          • Juulia sanoo

            13.11.2016 19:18

            Sovittu 😀 😀 😀

  3. Peggy sanoo

    14.11.2016 22:21

    Upeaa silmänruokaa!

    Vastaa
    • Juulia sanoo

      15.11.2016 19:20

      Kiitos Peggy 🙂

      Vastaa
  4. Aila sanoo

    15.11.2016 08:28

    Tätähän pitäisi kokeilla! Hienot kuvat1

    Vastaa
    • Juulia sanoo

      15.11.2016 19:20

      Kiitos Aila!

      Vastaa
  5. Selina sanoo

    15.11.2016 10:11

    Kiitos kullanarvoisesta vinkistä, se menee kokeiluun ensitilassa! Muutenkin ihanan kuuloinen resepti. Ja ah, Japaniin joululomalla!

    Vastaa
    • Juulia sanoo

      15.11.2016 19:19

      Hei kiitos ja eipä kestä! Mun on kyllä vaikea pysyä pöksyissäni tuota matkaa odotellessa 😀

      Vastaa
  6. Merituuli sanoo

    16.11.2016 07:55

    Tokiosta saa todella laadukasta Kombua Tsukijin kalatorin liepeiltä. Me ostimme sitä “vahingossa”. Se paikka on muutenkin ihan must jos Tokioon menet!

    Vastaa
    • Juulia sanoo

      16.11.2016 14:42

      Kiitos vinkistä Merituuli! Kalatori on kyllä matkasuunnitelmissa ja prioriteettilistalla korkealla 🙂

      Vastaa
  7. Mari sanoo

    19.11.2016 10:16

    Ihanat värit kuvissa!

    Vastaa
    • Juulia sanoo

      19.11.2016 16:53

      Kiitos Mari! En tiiä huomaako näistä että musta on mun lempiväri… 😀

      Vastaa
  8. Nanna sanoo

    19.11.2016 20:39

    Jaaha, nyt on mullekkin kyllä eksotiikkaa. Kiehtovat kuvat myös!

    Vastaa
    • Juulia sanoo

      20.11.2016 11:24

      Kiitos Nanna!

      Vastaa

Vastaa Peruuta vastaus

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Recipe Rating




This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ensisijainen sivupalkki

Jotta sivuston käyttö olisi sinulle sujuvaa, käytämme kumppaniemme kanssa sivustolla evästeitä. Jatkamalla sivuston käyttöä, hyväksyt evästeet. Jos et hyväksy evästeitä, muuta selaimesi asetuksia. Lisätietoja evästekäytännöistä.

Jella Juulia

Vaimomatskuu ruokablogi

Hei! Olen Jella, helsinkiläinen ruokahullu. Tervetuloa blogiini!

Viimeisimmät artikkelit

  • Šaltibarščiai – kylmä borssikeitto liettualaisittain
  • Basilikamartini!
  • Syreenisokeri & syreenilikööri
  • Löytö: Faselli
  • Lämmin perunasalaatti & valkosipulin kukkavarsipesto
  • Vegaaninen maissi-tomaattigalette

Luetuimmat

  • Löytö: valkosipulin kukkavarret
    Löytö: valkosipulin kukkavarret
  • Lipstikkakeitto
    Lipstikkakeitto
  • Šaltibarščiai - kylmä borssikeitto liettualaisittain
    Šaltibarščiai - kylmä borssikeitto liettualaisittain
  • Tteokbokki eli tuliset riisikakut korealaisittain
    Tteokbokki eli tuliset riisikakut korealaisittain

Instagram

SHISO SHRUB 🌿 Sharing my ice cold shiso shrub SHISO SHRUB 🌿 

Sharing my ice cold shiso shrub with @evakosmasflores & @silvia_salvialimone and the #coolcool_summer challenge, sponsored by @errer.backdrops - I'm a day late 🙈 but still wanted to participate!

Recipe is on my website, in case you're curious and have shiso at hand! Link in bio ~
•
•
•
•
#shisoshrub #hautescuisines @hautescuisines #foodartproject #foodartblog #foodfluffer #shiso #shisosyrup #shisococktail #belightinspired #imbibegram #cocktailphotography #cocktailsofinstagram #drinkphotography #drinkstyling #mystoryoflight #backlight #foodphotographyandstyling #cocktailoclock #kotibaari #greenshiso #gardentotable #drinkstagram #cocktailrecipe #craftcocktails #mixology
Traditional Finnish lanttusupikkaat ❤️ Lantt Traditional Finnish lanttusupikkaat ❤️ 

Lanttusupikkaat are rye dough half moons, filled with thinly sliced swede (rutabaga) and pork belly. I grew up eating these (mostly on special occasions, since they are a lot of work) and learned from the best how to make them. I'm the only one in our family who still makes lanttusupikkaat but now you can make them too: I finally translated my grandmother's recipe in English!

The link to the recipe is in my profile:

https://www.vaimomatskuu.com/en/recipes/traditional-finnish-lanttusupikkaat/

#lanttusupikas #lanttusupikkaat #swede #rutabaga #finnishfood #traditionalfinnishfood #perinneruoka #karelianfood #vaimomatskuufoodblog #finnishfoodculture #foodblogfeed #storyofmytable #stopmotionfood #stopmotionvideo #foodreels #reelsfood #foodvideo #reelsvideos #foodiereels #foodvideos #nordicfood #hautescuisines #foodartblog #hautescuisines_global #finnishcuisine #foodartproject #foodfluffer #eatcaptureshare
Vaikka helteet hellittäis, liettualainen kylmä p Vaikka helteet hellittäis, liettualainen kylmä punajuurikeitto #šaltibarščiai on silti edelleen tän kesän hitti. Superhelppo muutaman raaka-aineen ohje blogissa nyt!

I'm channelling @thewonkystove with my styling here, can you see it? I'm so inspired by Anisa's work, it always looks so effortless and candid!

Another round of @thelittleplantation #EatCaptureShare is over, and I'm so inspired by all the creativity shared within the challenge community! There's a lot we can learn from each other ❤️ who has inspired you recently?

#saltibarsciai #lithuaniancuisine #coldbeetrootsoup #coldborscht #punajuurikeitto #punajuuri #kylmäpunajuurikeitto #borsch #kylmäborssikeitto #borssikeitto #reseptivinkki #kesäruoka #ruokakuvaaja #foodstyling #foodstylingandphotography #hautescuisines #foodartproject #still_life_gallery #foodartblog #storyofmytable #foodfluffer #onthetablefood #foodblogfeed #ofsimplethings #howisummer #summerfood #justbehue #justbeetit
Basil-tini, but make it sage 🍃 The recipe for t Basil-tini, but make it sage 🍃 The recipe for this herbal martini is in my latest Reel + on my blog in Finnish!

The last theme in @thelittleplantation @eatcaptureshare_ challenge is Somewhere Over the Rainbow, the task was to create a monochromatic image. I went with my favorite color green!

This is actually a remake of an image I shot on an impulse, inspired by a green dress I had just bought. I loved the mysterious concept I came up with, but wasn't entirely happy with the result, so I decided to shoot it again. On the remake day I didn't have basil, so I used pineapple sage instead - works like a charm in this green martini! I'll share the original pic in my stories in case you're interested 🍃

#EatCaptureShare
#ecsphotofoundation with guest judges @madebymrmillas and @happytummybyritumbhara

@hautescuisines #hautescuisines #imbibe
#imbibegram #basilmartini #basilikamartini #martinitime #ihavethisthingwithgreen #monochromatic #drinkstyling #cocktailsofinstagram #drinkphotography #craftcocktails #drinkstagram #cocktailphotography #kotibaari  #mystoryoflight #foodartblog #foodartproject #moodytones #moodofmytable #gothictonic #gloomandglow #moodyfoodie #darkandmoody
Follow on Instagram

Facebook

Facebook

Kategoriat

  • Löydöt (158)
    • Makumatkat (69)
    • Ravintolat ja baarit (74)
  • Reseptit (630)
    • Edulliset (61)
    • Eväslaatikko (14)
    • Herkut (56)
    • Juomat (173)
      • Drinkit (40)
      • Mehut (10)
      • Olut (63)
      • Smoothiet (2)
      • Viini (42)
    • Kasvisruoka (374)
      • Vegaaniset (207)
    • Leipomukset (43)
    • Liha (82)
    • Makumuistot (22)
    • Merenelävät (81)
    • Nopeat (35)
    • Villiruoka (40)
  • ruokakuvaus (1)
  • Sekalaiset jutut (57)
  • Yhteistyöt (72)

Avainsanat

appelsiini avocado chili cocktail gluteeniton inkivääri kananmuna kevätsipuli korianteri löytö maissi makumatka minttu miso olut parsa pasta peruna pinaatti pistaasi porkkana ravintola salaatinkastike salaatti sipuli sitruuna tomaatti valkosipuli vegaaninen yhteistyö

Arkisto

Languages

  • suomeksi
  • in English

Copyright © 2022 · Divine theme by Restored 316

Copyright © 2022 · Divine Theme on Genesis Framework · WordPress · Kirjaudu sisään