• in English

Vaimomatskuu ruokablogi

Ruokahullun päiväkirja - kaikenlaista nälkään ja janoon

  • Etusivu
  • INFO
    • Vaimomatskuu
    • Evästelauseke
    • Tietosuojaseloste
  • Reseptit
    • Kaikki reseptit
    • Kasvisruuat
      • Vegaaniset reseptit
    • Merenelävät
    • Villiruoka
    • Liharuuat
    • Herkut
    • Leipomukset
    • Juomat
      • Drinkit
      • Mehut
      • Oluet
      • Smoothiet
      • Viinit
    • Makumuistot
    • Edulliset ruuat
    • Nopeat reseptit
  • Ravintolat ja baarit
  • suomeksi
  • in English

3.8.2016

Mustikka-timjami smash

Mustikka ja timjami ne yhteen soppii, laitetaan ne jäillä täytettyyn lasiseen pussauskoppiin ♥♥

Kyllä vaan, tällaisen havainnon olen mennyt tekemään! Esimerkiksi mustikkapiirakka timjamilla on herkkua, mutta niin on myös tämä mustikka-timjami smash! Sitä kun tuppaa välillä unohtamaan, että drinkkilasiin voisi hyvin upottaa muitakin yrttejä kuin sitä iänikuista (mutta toki ihanaa) minttua.

Yleensä lähinnä suolaisiin ruokiin yhdistettävät yrtit, kuten rosmariini, salvia, basilika, korianteri, rakuuna ja timjami toimivat nimittäin mahtavasti varsin monenlaisissa juomasekoituksissa – äkkisilteen haluaisin testailla ainakin seuraavia yhdistelmiä: ananas-basilika, rosmariini-greippi, rakuuna-aprikoosi, salvia-karpalo, korianteri-kurkku, tilli-sitruuna… itseasiassa yksi ikimuistoisimmista koskaan juomistani cocktaileistani käytti esikuvanaan mummonkurkkuja ja maistui mukavasti myös tillille.

Laitoin mustikan ja timjamin pussauskoppiin itseasiassa jo viime kesänä, mutta kuvat unohtuivat luoja ties minkä takia tietokoneen uumeniin. Harmi, sillä lopputulos oli erinomaisesti loppukesään sopiva ihanan vaaleanpunainen herkku, jonka olisi hyvin voinut jakaa teille lukijoille jo aikaisemmin. Onneksi tässä blogilomalta palattuani päädyin ensitöikseni järjestelemään virtuaalikansioitani ja sieltähän tämäkin jutuntynkä sitten putkahti uudelleen esiin – suoraan jakoon siis vaan!

Viime kesänä en vielä omistanut shakeria, joten tein juomani tuolloin kannellisessa lasipurkissa. Tänä vuonna olen päässyt kuitenkin ravistelemaan ikiomalla shakerilla (kiitos vieläkin lahjasta Juuso). Juomaan on tullut toistaiseksi laitettua vain pensasmustikkaa, kun en näemmä ikinä ehdi mustikkametsälle … mutta veikkaisin että metsämustikalla tehtynä tässä olisi vielä reippaammin niin makua kuin väriäkin + mikäli saisin käsiini sitruunatimjamia, kokeilisin tämän juoman maustamista välillä myös sillä.

Vanha suosikkijuomani gin tonic väistyi talvella erilaisten sourien tieltä, mutta tässä on nyt palattu hieman sieltä suurimmasta hapanhuumasta takaisin vanhan tutun pariin. Viskiin on myös tullut tutustuttua enenevässä määrin, vaikka gini onkin vielä enemmän makuuni.  Jotta mustikan ja timjamin aromit pääsisivät enemmän esiin, en kuitenkaan lotrannut tässä juomassa kummallakaan, vaan vodkalla – tosin myönnettävä on että tulihan tästä toki testattua myös se GT-versio 😀

Mustikka-timjami smash 2:lle

1 dl mustikkaa

2 cl timjamisiirappia (sokeria, vettä, tuoretta timjamia – ohje perässä)

6 cl vodkaa

2 cl kuivaa vaaleaa vermuttia

1 limetti

4-5 timjaminoksaa

n. 8 cl tonicia tai kivennäisvettä

+ koristeeksi muutama timjaminoksaan työnnetty mustikka

Kiehauta 1 dl sokeria ja 1 dl vettä sekä reilu nippu tuoretta timjamia, kunnes sokeri sulaa veteen. Jätä timjami uuttumaan siirappiin, kunnes seos on jäähtynyt. Purista sitten yrtistä mahdollisimman paljon siirappia irti samalla kuin siivilöit seoksen. Valmiin timjamisiirapin voi säilyttää pikku pullossa jääkaapissa, mikäli drinkkejä ei tule kerralla tehtyä koko määrästä.

Taputtele ja pyörittele kämmenelläsi neljää-viittä timjaminoksaa, kunnes ne alkavat tuoksua. Murskaa mustikat, puolitettu hyvin pesty limetti sekä timjaminoksat kannellisessa tiiviisti sulkeutuvassa lasipurkissa tai shakerin pohjalla. Lisää päälle timjamisiirappi, vodka sekä vermutti. Lisää reilusti jäitä. Sulje kansi tai shaker ja ravistele reippaasti puolisen minuuttia. Siivilöi juoma kahteen jäillä täytettyyn lasiin (teesiivilä toimii hillopurkkimetodin kanssa hyvin).

Jatka juomaa lorauksella tonicia (tai vissyä) ja koristele mustikkaisella timjaminoksalla.

Ps. muutamia kutkuttavia ideoita yrttijuomiin löytyy esim. täältä 🙂

Aiheeseen liittyy

Kategoriassa: Drinkit, Juomat Avainsanoilla: cocktail, drinkki, mustikka, sesonkireseptit, smash, timjami, yrtti cocktail

Uusimmat

  • Kantarellivodka aka kuinka häätää loiset (ja lukijat?)
  • Rakas siiliorakas (aka lion’s mane mushroom)
  • Nopea kurpitsapata & uusi (vanha) arki
  • Öljysokeri (oleo saccharum) – testailuraportti kotibaarista!
  • Yrtit säilöön! Salviasuola ja salvialla maustettu viinietikka

Luetuimmat

  • Suolaan säilötyt sitruunat
    Suolaan säilötyt sitruunat
  • Voimajuomaa vuorenkilvistä: Siperian tee
    Voimajuomaa vuorenkilvistä: Siperian tee
  • Meksikolainen maissisalaatti aka esquites
    Meksikolainen maissisalaatti aka esquites
  • Rapea uunissa paistettu riisi + luumu, fenkoli, broccolini ja maapähkinäkastike
    Rapea uunissa paistettu riisi + luumu, fenkoli, broccolini ja maapähkinäkastike
Edellinen artikkeli: « Elokuun tärppi: Ravintola Säiliö 468
Seuraava artikkeli: Beer-Can Cabbage eli oluttölkkikaali »

Lukijan vuorovaikutus

Kommentit

  1. Aila sanoo

    4.8.2016 09:40

    Tätä on pakko kokeilla, kiitos!

    Vastaa
    • Juulia sanoo

      4.8.2016 14:57

      Toivottavasti maistuu! Timjamia kannattaa sitten murjoa vähän enemmänkin, ainakin itse tykkään eniten kun se maistuu oikein kunnolla 🙂

      Vastaa
  2. Heidi / Makuja kotoa sanoo

    7.8.2016 15:00

    Mä olen tosi huono harrastamaan drinkkejä, mutta tää vaikuttaa ihanan raikkaalle, pakko ehkä hankkia aineksia ja kokeilla! Ja on todella kaunis 🙂

    Vastaa
    • Juulia sanoo

      7.8.2016 17:21

      Jos ei ole drinkki-ihmisiä, niin hyvinhän tätä voi testata ilman viinaakin 🙂 Aion itse tehdä tästä mocktailin Flow-etkoille, uskoisin että onnistuu varsin hyvin. Vodkastahan tähän ei kuitenkaan sen kummempaa aromia tule!

      Vastaa
  3. Hannele | Kokit ja Potit -ruokablogi sanoo

    7.8.2016 15:09

    Voi kääk! Tämä on niin minun drinkki. Voiko drinkin tehdä sunnuntaina?

    Vastaa
    • Juulia sanoo

      7.8.2016 17:19

      Aikuiset saa 😀

      Vastaa
    • Jenni liemessä sanoo

      10.8.2016 11:51

      No just meinasin kysyä että maistuisikohan tämä alkoholittomana…Tai siis kyllä mulle alkoholi maistuu, hah, mutta viikonloput menee monesti lasten kanssa jolloin tuntuisi hieman vastuuttomalta vedellä geeteitä naamaan legojen rakennuksen lomassa. Plus mieheni Nirso rakastaa mocktaileja. Pitänee tehdä sille ylläri!

      Vastaa
  4. Helinä sanoo

    7.8.2016 15:18

    Huippuhyödyllinen postaus juuri nyt kun nuo pihayrtit rönsyilee tuolla yli äyräiden. Unohdan kuivatussuunnitelmat ja pidänkin bileet! 🙂

    Vastaa
    • Juulia sanoo

      7.8.2016 17:19

      Ehdottomasti hyvä idea!

      Vastaa
  5. Sari sanoo

    7.8.2016 15:23

    Olipa kiva idea. Timjamipuska ei tänä vuonna näyttäydy parhaimmillaan. Mutta minulla olisi vaikka kuinka paljon melonisalviaa ja sen voisi varmasti käyttää tällä tavoin. Täytyy testata!

    Vastaa
    • Juulia sanoo

      7.8.2016 17:18

      Ohhoh, melonisalviasta en ole kuullutkaan! Mun nimikkodrinkkiin tulee itseasiassa salviaa, täytyypä metsästää tuota seuraavan kerran kun teen sitä 🙂

      Vastaa
      • Hanna sanoo

        7.8.2016 19:45

        Melonisalvia?! Mikä ihme ja ihanuus se oikein onkaan? Ensi kesänä sitä koko yrttimaa täyteen!

        Ihanalta kuulostaa kyllä tämä drinkki. NAM!

        Vastaa
  6. Dinner4u2 sanoo

    7.8.2016 15:57

    Oi, kuinka kauniit kuvat! <3 Mahtava vinkki tuon timjamin käyttäminen juomissa – usein omissa juomasekoituksissa kun näyttää olevan tuttua minttua!

    Vastaa
    • Juulia sanoo

      7.8.2016 17:18

      Kiitos <3

      Vastaa
  7. Minna Vuo-Cho sanoo

    7.8.2016 16:05

    Hmm… mustikkaa ja timjamia en olekaan vielä kokeillut, mutta vadelma-timjamipiirakka oli kyllä herkkua. Miksei siis mustikallakin 🙂

    Vastaa
    • Juulia sanoo

      7.8.2016 17:17

      Vadelma ja timjami yhteen soppii siis myös! Tuleekohan timjami nyt mustasukkaiseksi… 😀

      Vastaa
  8. Merituuli sanoo

    7.8.2016 18:38

    Minä pidän hurjasti timjamin ja mustikan yhdistelmästä. Itse kokeilisin varmaan ekana vinkkaamaasi GT-versiota 🙂

    Vastaa
    • Juulia sanoo

      14.8.2016 20:42

      GT:n kanssa ei helpolla mene pieleen … mun mielestä kannattaa kyllä koittaa etsiä sitten vaan esim. se ihana seljankukkatonic, ja jos meinaa mustikan ja timjamin maut peittyä, niin laittaa vaikka osa ihan soodaa.

      Vastaa
  9. Veera R. sanoo

    7.8.2016 20:29

    Pitääkin testata mustikka kera timjamin jossain muodossa. Ihanat kuvat, pinnasinkin.

    Vastaa
    • Juulia sanoo

      14.8.2016 20:42

      Kiitos Veera!

      Vastaa
  10. Mari sanoo

    8.8.2016 07:15

    Maistuisi ! <3

    Vastaa
    • Juulia sanoo

      14.8.2016 20:43

      😀

      Vastaa
  11. Anne sanoo

    8.8.2016 07:53

    Oioi!! Ihana yhdistelmä, en kyllä olisi itse osannut mustikkaa ja timjamia yhdistää, mutta sä oletkin aivan omaa luokkaasi näissä! Ananas-basilika ja korianteri-kurkku kelpaisi makuyhdistelminä myös 🙂

    Vastaa
    • Juulia sanoo

      8.8.2016 11:48

      Kiitos Anne! Tiesitkö muuten jo ananassalvian -ananassalvia-ananas vois olla myös jees 😀 vai menisköhän sit jo ananasövereiksi.. hmmm

      Vastaa
      • anne/ 52weeksofdeliciousness sanoo

        9.8.2016 15:38

        Eikai sellaista olekaan kuin ananasöverit?

        Vastaa
        • Juulia sanoo

          11.8.2016 12:17

          No EI !!! 😀

          Vastaa
  12. Jonna/suolaa&hunajaa sanoo

    8.8.2016 09:16

    Good old vodka. Ei sillä, etteikö gini olisi hyvää, mutta onhan se nyt kiva välillä tämän hehkuttamisen keskellä juoda muutakin. Minttu on aina helppo valinta, hiukan olen innostunut myös basilikasta, mutta drinkkiosastolla timjami on ollut ihan lapsipuolen asemassa. Tämä menee ehdottomasti testiin metsämustikoilla.

    Vastaa
    • Juulia sanoo

      14.8.2016 20:44

      Me testailtiin ystävien kanssa tätä viikonloppuna pakastemustikoilla ja taisinpa heittää sekaan myös vähän tuoretta salviaa kun sitä oli. Hyvin toimi! (varsinkin kun jäät loppuivat kesken…)

      Vastaa
  13. Alisa W sanoo

    8.8.2016 09:35

    Näissä kuvissa on ihana valo ja tunnelma! Tämä juoma sopii varmasti syysiltaan aivan täydellisesti, mmmm.

    Vastaa
    • Juulia sanoo

      8.8.2016 12:17

      Kiitos Alisa <3

      Vastaa
  14. Peggy sanoo

    9.8.2016 19:56

    Vau, mikä yhdistelmä! Käytän timjamia paljon ruoan laitossa, mutta mustikkaan ei ole tullut mieleen upottaa. Kiitos vinkistä!

    Vastaa
    • Juulia sanoo

      14.8.2016 20:44

      Kiitos ja eipä kestä Peggy!

      Vastaa
  15. johanna sanoo

    10.8.2016 10:59

    No eipä ole käynyt mielessäkään yhdistää nämä kaksi! Kuulostaa kyllä niin hyvältä että testiin menee. 🙂

    Vastaa
    • Juulia sanoo

      14.8.2016 20:38

      Toivottavasti maistuu sullekin!

      Vastaa
  16. Erja/ Andalusian auringossa- ruokamatkablogi sanoo

    12.8.2016 18:52

    Rakastan mustikkaa ja timjamia – itsellä ne ovat päätyneet yhdessä mm. hilloon. Enpä ole mustikkametsälle ehtinyt minäkään…

    Vastaa
    • Juulia sanoo

      12.8.2016 19:16

      Oi, kuulostaapa hyvälle hillolle!

      Vastaa
  17. Johanna sanoo

    12.8.2016 20:10

    Ihana yhdistelmä ja kaunis drinksu

    Vastaa
    • Juulia sanoo

      14.8.2016 20:37

      Kiitos Johanna!

      Vastaa
  18. Heidi K. sanoo

    13.8.2016 20:21

    Ooh, tästä inspiroituneena pitääkin kyllä alkaa tekemään enempi blogiin drinkkiohjeita!

    -Heidi
    http://tiskivuorenemanta.blogspot.fi

    Vastaa
    • Juulia sanoo

      14.8.2016 20:36

      Kyllä, drinkki-ideat jakoon vaan! Yhteishyvän nimessä 😀

      Vastaa
  19. Emma sanoo

    23.11.2023 16:08

    Ihana ohje! Tekis mieli kokeilla sen GT versio, millasilla mittasuhteilla teit? 😊

    Vastaa
  20. Juulia sanoo

    23.11.2023 16:28

    Hei Emma! Voi miten kiva kuulla ☺️ Nyt täytyy myöntää että tästä jutusta on niin kauan että ei ole muistikuvaa eikä muistiinpanojakaan. Lähtisin siitä että giniä tulee vodkan sijaan 4cl per annos, ja tonicia lisäsin maun mukaan. En ole itse niin makean ystävä, G&T:ssä varsinkaan, joten skippaisin ehkä koko siirapin ja murjoisin sen sijaan timjamista makua juomaan ihan vain mustikoiden seassa 🙂 Ei muuta kuin kokeilemaan mikä on sun makuun paras kombo!

    Vastaa

Vastaa Peruuta vastaus

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Recipe Rating




This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ensisijainen sivupalkki

Jotta sivuston käyttö olisi sinulle sujuvaa, käytämme kumppaniemme kanssa sivustolla evästeitä. Jatkamalla sivuston käyttöä, hyväksyt evästeet. Jos et hyväksy evästeitä, muuta selaimesi asetuksia. Lisätietoja evästekäytännöistä.

Hei! Olen Jella, helsinkiläinen ruokahullu. Tervetuloa blogini pariin. Löydät täältä kasvispainotteista reseptiikkaa laidasta laitaan!

Viimeisimmät artikkelit

  • Kantarellivodka aka kuinka häätää loiset (ja lukijat?)
  • Rakas siiliorakas (aka lion’s mane mushroom)
  • Nopea kurpitsapata & uusi (vanha) arki
  • Öljysokeri (oleo saccharum) – testailuraportti kotibaarista!
  • Yrtit säilöön! Salviasuola ja salvialla maustettu viinietikka
  • Ruskistetussa voissa paahdettu valkosipuli aka ⎛⎝(•ⱅ•)⎠⎞ -karkotin

Luetuimmat

  • Suolaan säilötyt sitruunat
    Suolaan säilötyt sitruunat
  • Voimajuomaa vuorenkilvistä: Siperian tee
    Voimajuomaa vuorenkilvistä: Siperian tee
  • Meksikolainen maissisalaatti aka esquites
    Meksikolainen maissisalaatti aka esquites
  • Rapea uunissa paistettu riisi + luumu, fenkoli, broccolini ja maapähkinäkastike
    Rapea uunissa paistettu riisi + luumu, fenkoli, broccolini ja maapähkinäkastike
  • Tteokbokki eli tuliset riisikakut korealaisittain
    Tteokbokki eli tuliset riisikakut korealaisittain

Kategoriat

  • Löydöt
    • Makumatkat
    • Ravintolat ja baarit
  • Reseptit
    • Edulliset
    • Eväslaatikko
    • Herkut
    • Juomat
      • Drinkit
      • Mehut
      • Olut
      • Smoothiet
      • Viini
    • Kasvisruoka
      • Vegaaniset
    • Leipomukset
    • Liha
    • Makumuistot
    • Mausteet ja säilöntä
    • Merenelävät
    • Nopeat
    • Villiruoka
  • ruokakuvaus
  • Sekalaiset jutut
  • Yhteistyöt

Arkisto

Instagram

vaimomatskuu

'Tis the season 🌺🪻🌼🌸🌷🏵️😋 H 'Tis the season 🌺🪻🌼🌸🌷🏵️😋

Hyvää äitienpäivää kaikille sitä juhliville ja halaus jos päivä on syystä tai toisesta sulle(kin) raskas. Itselle osui tänään yllättäen kipeästi, kun puhelin päätti nimetä erään kummilapsen ristiäisissä otetut kuvat muistoksi nimellä "minä ja vauvani" 🫠 kiva!

Ostan muuten perheeni äideille aina kukat mielellään syötävänä ja silleen haluan mieluiten nauttia omatkin kukkani! Parvekkeelle on tulossa tänä vuonna ainakin orvokkeja ja kesäbegoniaa. Kolmannen kuvan violetti hunajakukka olis ihana myös, mutta sitä en ole nyt löytänyt mistään. Vinkkejä vastaanotetaan!

1. Karhunlaukka-fenkoli-parsarisotto*
2. Syötäviä orvokkeja & pitayaa
3. Näistä syntyi salaatti lisäämällä sekaan itsetehtyä soijaricottaa*
4. Kierrekurkut mustalla valkosipulilla, mustalla etikalla, chiliöljyllä ja orvokeilla*
5. Kylmät sobanuudelit, shisoa, mätiä ja kesäbegoniaa*

*Ohje blogissa*

#syötävätkukat #äitienpäivä #edibleflowers #floralfix #petalsandprops #orvokit
Recent (tr)eats 🍬 × illalliseksi @fresh.land. Recent (tr)eats 🍬

× illalliseksi @fresh.land.fi Padrón paprikoita* & @baba.fi oliivitahnaa, hummusta ja siemen-sienipyöryköitä* (mainos/PR näyte)
× terassilounas @harju8 (viltit & lämpölamput oli kyl tarpeen)
× parvekkeen kesävieraat haettu @ahlbergin_puutarha ! On shisoa (tietty), minttua, kesäbegoniaa (maistuu ketunleivälle) ja orvokkeja, syötäviä kaikki!
× @viva_erotica @whsteatteriunion vaatii aina vessanpeiliselfien
× bagels for lunch w/ @suvikki @sorkanrinkula 
× kaunein kimppu: karhunlaukkaa @jenni_toikka pihalta 💚
× @kokitjapotit kanssa @grandchampagnehelsinki 🍾🥂 - piipahdettiin myös @grape_winebar_and_tastingroom 
× pastellitaivaat 🍨
× @kyrosaunabar terassin avajaiset* @eevis_ kanssa - lasissa jäätelö-GT 💯 (mainos / PR tilaisuus)

#livethelittlethings #recenteats #heleats #ofsimplethings #whatiate
Soba noodles & matcha dressing 🔋🔋🔋 2-3 t Soba noodles & matcha dressing 🔋🔋🔋

2-3 tsp matcha
2 tbsp yuzu juice
3 tbsp white tahini
2 tbsp light soy sauce
1 small clove of garlic
¼ tsp toasted sesame oil
1-1½ tsp agave syrup
salt to taste

Full recipe on my blog!

🌿🌿🌿

Kävin tänään @ahlbergin_puutarha lla ostamassa partsille syötäviä kukkia ja yrttejä: shisoa ja minttua, sekä kuvan ihanaa ketunleivän kirpsakkaa kesäbegoniaa. Ihanaa kun voi taas hakea omalta partsilta vaikka joka lautaselliseen jotain tuoretta, raikasta ja kaunista!!!

Kaikki edellämainittu sopii muuten erinomaisesti kuvan matchakastikkeessa pyöritettyihin nuudeleihin (ohje blogissa) 💚

Oon yrittänyt opetella juomaan vihreää teetä kun tiedän se olevan niin kovin terveellistä ... muttaaaaa toistaiseksi paremmin uppoaa kyllä vielä tällaiset teellä maustetut ruuat 🥲 kertokaas teenjuojat, mitä vihreää teetä suosittelette? 

#matcharecipes #matcha #sobanoodles #ihavethisthingwithgreen #recipeoftheday #recipesharing
Lion's mane steak's on the menu - The Last of Us S Lion's mane steak's on the menu - The Last of Us S2 needs a worthy dinner plan! 🍄🧟‍♀️

PS. No spoilers pls

#lionsmanemushroom #siiliorakas #mushroomsofinstagram #sienet #dinnerplans #thelastofus2 #texthursdays #getminimal #ofsimplethings
Follow on Instagram

Facebook

Facebook

Avainsanat

/uusto 1 2 3 liemi 24h 2016 2017 2019 aamiainen aamiaisravintola absintti acmella oleracea agavesiirappi aguafaba ahven Ahvenanmaa ahvenanmaan pannukakku aito cheddar ajo blanco Albertin Pöllö Alex Nieminen alkuviini All In Brewing amaretto amarone american bar Amerikka amerikkalainen aamiainen ananas ananaskirsikkka anjovis ankka aonori aperol appelsiini appelsiininkukkavesi aprikoosi aquafaba Arabia artisokka asennemedia auringonkukansiemen auringonkukansiementofu avocado avocadoöljy avokado avomaankurkku

Languages

  • suomeksi
  • in English

Copyright © 2025 · Divine theme by Restored 316

Copyright © 2025 · Divine Theme on Genesis Framework · WordPress · Kirjaudu sisään