• in English

Vaimomatskuu ruokablogi

Ruokahullun päiväkirja - kaikenlaista nälkään ja janoon

  • Etusivu
  • INFO
    • Vaimomatskuu
    • Evästelauseke
    • Tietosuojaseloste
  • Reseptit
    • Kaikki reseptit
    • Kasvisruuat
      • Vegaaniset reseptit
    • Merenelävät
    • Villiruoka
    • Liharuuat
    • Herkut
    • Leipomukset
    • Juomat
      • Drinkit
      • Mehut
      • Oluet
      • Smoothiet
      • Viinit
    • Makumuistot
    • Edulliset ruuat
    • Nopeat reseptit
  • Ravintolat ja baarit
  • suomeksi
  • in English

16.3.2023

DIY Tartex resepti: vegaaninen levite auringonkukansiemenistä

Tartex resepti

Tartex!!!

Tuubista puristettava kasvistahna Tartex on pitkän linjan suosikeitani – olen tröötännyt sitä hapankorpuille teini-iästä saakka! Kun tuubin kerran avaa, ei kestä kauaa kun se on jo tyhjä.

Olen utelias kaikenlaisten ruokien suhteen ja olenkin siksi miettinyt pitkään, miten Tartex oikein tehdään. “Homemade Tartex” nettihaku ei juuri anna vastauksia, vaikka tasaisin välein sen aina teen. Kotitekoinen Tartex on siis jäänyt haaveeksi vain… Kunnes eräänä päivänä sain puolivahingossa aikaan jotain yllättävän samankaltaista! Guuglaaminen loppui siihen: kotikeittiöön sopiva Tartex resepti löytyikin lähempää kuin olisin ikinä uskonut 😀

Jump to Recipe

Tartex classic

Kotitekoinen Tartex?

Klassisen maustamattoman Tartex naturellin raaka-aineet ovat seuraavat: vesi, ravintohiivahiutaleet, kookosöljy, perunatärkkelys, auringonkukansiemenöljy, suola, tomaattipyree, hiivauute. Käytännössä siis ravintohiivahiutaleita, vettä, rasvaa ja mausteita, perunatärkkelyksen arvelen tuovan seokseen lähinnä rakennetta ja paksuutta.

Testailin joulun alla tofun tekemistä auringonkukan siemenistä ja auringonkukansiementofu eli “sunfu” (sunflowerseed tofu) osoittautui puolivahingossa täydelliseksi kotitekoisen “Tartexin” raaka-aineeksi! Pehmeä, rasvainen ja kermainen auringonkukansiementofu on nimittäin jo valmiiksi koostumukseltaan hyvin Tartexin kaltaista. Se sisältää luonnollisesti tietysti auringonkukansiemenöljyä, mutta bonuksena mukana on massaa tuovaa proteiinia, sekä auringonkukansiemenien sisältämiä ravinteita. Vain mausteet puuttuvat!

DIY Tartex

Tartex resepti / 2.0

Kunnia oivalluksesta, että sunfusta saa näin näppärästi “Tartexia, kuuluu puolisolleni Juusolle! Kokeilin nimittäin taannoin maustaa sunfua jonkinlaiseksi vegaaniseksi levitteeksi muussaamalla sekaan ravintohiivahiutaleita ja suolaa. Näin aikaansaamani tahna oli ihan hyvää, mutta kun lisäsin sekaan vielä sipulijauhetta, muuttui ääni kellossa. “Ihan kuin Tartexia!” havainnoi Juuso, ja yhtäkkiä maistelin itsekin aikaansaannostani ihan toisella tavalla. Tartexin raaka-aineet mielessäni lisäsin seokseen vielä tomaattipyrettä, ja pian ahmimmekin koko satsin yhdeltä istumalta hapankorppujen kera.

Täysi kopio tämä vegaaninen levite ei tietenkään ole, mutta sekä maku että koostumus on kuitenkin ilahduttavan lähellä esikuvaansa! Lisäämällä sekaan yrttejä, valkosipulijauhetta, ja/tai paistettuja sieniä, tämä kotitekoinen Tartex muuntuu naturell-versiosta hienosti myös muiden Tartex-makujen suuntaan.

Mitä tulee mausteisiin, Tartex classic ei edes sisällä sipulia. Ilman sipulijauhetta seos ei jostain syystä kuitenkaan vielä maistu Tartexilta! Sipulijauheessa on selvästi jonkinlaista taikaa … enkä ala sen vaikutusta kyseenalaistamaan. Kun homma toimii niin se toimii. Koska raaka-ainelistassa on viimeisenä mainittu hiivauute, olen yrittänyt etsiä sitä käsiini kokeillakseni, josko silläkin olisi yhtä taianomainen vaikutus. Vielä ei ole ikävä kyllä lykästänyt! Tuntuu että olen nähnyt Marmite ja Vegemite hiivauutteita myynnissä vaikka missä, mutta nyt en löydä niitä millään. Jahka lopulta saan purkin kätösiini, testaan sitä ohjeessa toki ensitilassa ja raportoin sen mahdollisesta taiasta sitten tännekin.

Tartex resepti

Nopea auringonkukansiementahna Tartexin tyyliin

Vaikka puolivahingossa aikaansaamani DIY Tartex resepti on vallan toimiva, on sillä yksi iso miinuspuoli. Ohjeella tehty tahna on huomattavasti työläämpi materialisoida hapankorpulle, kuin tuubista puristaminen! Tein tahnasta siksi myös pikaversion. Skippaan siinä auringonkukansiementofun valmistamisen, joka on hauska, mutta kieltämättä hieman työläs ja aikaavievä projekti. Sen sijaan liotan auringonkukansiemenet pehmeiksi, soseutan ne paksuksi tahnaksi, ja maustan tahnan samoin kuin auringonkukansiementofunkin.

Koostumus on pikaversiossa luonnollisesti sileää sunfu-versiota rouheampi, mutta maku on aivan yhtä ihana! Koska seoksessa on mukana myös siemenen kuidut, on tämän version rasvaprosentti myös sunfu-versiota matalampi. Kompensoidakseni lisään tähän versioon hieman oliiviöljyä. Kookosöljy pysyy kiinteänä huoneenlämmössäkin ja on siksi ymmärrettävästi OG Tartexin raaka-ainelistalla, mutta kun tahna on jo valmiiksi paksua, voi rasvan valita mielestäni oman maun mukaan.

Jos siellä ruudun takana on muita Tartexin ystäviä, toivottavasti tykkäätte lopputuloksesta!

Kotitekoinen "Tartex" aka auringonkukansiementahna Tartexin tyyliin

Kotitekoinen "Tartex" syntyy auringonkukansiemenistä - joko auringonkukansiementofusta, tai ihan vain liotetuista siemenistä pyöräytetystä soseesta. Mausteeksi riitää suola, ravintohiivahiutaleet ja tomaattipyre, mutta sekaan voi lisätä myös kuivattuja yrttejä, sipulia, valkosipulia sekä paistettuja sieniä!
Laji alkuruoka, napostelu, välipala
Ruokavalio Vegan, Vegetarian
Avainsana dippi, kasvisruoka, tofu, vegaaninen resepti
Reseptin kirjoitti Juulia
Valmistelut 4 hrs
Kokkausaika 30 mins
Kokonaisaika 4 hrs 30 mins
Tallenna Pinterestiin

Tarvikkeet

  • tehosekoitin, blenderi, sauvasekoitin

Raaka-aineet:
 

  • 150 g liotettuja ja valutettuja auringonkukansiemeniä / auringonkukansiementofua (100g kuivia auringonkukansiemeniä on liotettuna n. 150 g :))
  • 1 dl ravintohiivahiutaleita
  • ½-¾ tl suolaa (maun mukaan)
  • 1½-2 tl tuplakonsentroitua tomaattipyrettä (tai vihanneksilla maustettua tomaattipyrettä, kuten Mutti Verdurino )
  • 1-1½ tl sipulijauhetta
  • vettä (tarpeen mukaan)
  • 1-2 rkl kasviöljyä - käytän itse ekstra neitsyt oliiviöljyä (JÄTÄ POIS, jos teet tahnan auringonkukansiementofusta! Se on jo itsessään kovin rasvaista eikä lisärasvaa tarvita.)

Halutessasi:

  • hiivauutetta (Marmite, Vegemite) (maun mukaan, aloita pienellä määrällä, esim. 1/4 tl )
  • ¼-½ tl valkosipulijauhetta
  • ½-1 tl persiljaa, ruohosipulia (tuoreita yrttejä voi käyttää enemmän, kuivattuja vähemmän)
  • 50 g pannulla hyvin nahkeankuivaksi paistettuja herkkusieniä

Ohjeet

  • Aloita liottamalla auringonkukansiemeniä runsaassa vedessä neljän tunnin ajan. Huuhtele ja valuta siemenet, ja aja ne sitten blenderissä niin sileäksi tahnaksi kuin pystyt.
  • Lisää sekaan 1-2 rkl öljyä sekä vettä teelusikallinen kerrallaan, jotta kone pystyy työhön - seos on kovin tuhtia ilman. Homma onnistuu myös sauvasekoittimen kanssa, kaaputtele kuitenkin kulhon/blenderin reunat vähän väliä astian pohjalle saadaksesi aikaan tasalaatuisen tahnan.
  • Jos käytät raaka-aineena auringonkukansiementofua ja se on sinulla jo valmiina, riittää, että soseutat sen (blenderissä/sauvasekoittimella, tai muussaamalla haarukalla). Muussa tapauksessa valmista ensin auringonkukansiementofu - linkitän ohjeen alle!
  • Mausta auringonkukansiemen(tofu)tahna ravintohiivahiutaleilla, sipulijauheella, suolalla ja tomaattipyreellä. Sekoita mausteet sekaan tasaisesti ja tarkista maku. Säädä mausteita omaan makuusi sopivaksi.
  • Voit lisätä halutessasi sekaan myös hiivauutetta (hyvin vähän kerrallaan, hiivauute on vahvaa tavaraa), kuivattuja tai tuoreita silputtuja yrttejä, valkosipulijauhetta tai pannulla öljytilkassa mahdollisimman kuiviksi paistettuja herkkusieniä. Sienet kannattaa silputa veitsellä mahdollisimman pieneksi ennen "Tartexin" sekaan soseuttamista.
Huom:
Kotitekoinen "Tartex" säilyy jääkaapissa ilmatiiviisti pakattuna viitisen päivää. Jos se altistuu ilmalle, se saattaa alkaa kuivumaan reunoiltaan ja muuttua pinnalta tummemmaksi.
Auringonkukansiementofun ohje löytyy täältä!
Loppusanat:

Niin innoissani kuin tästä kotivirityksestä olenkin, ei aitoa Tartexia korvaa mikään. Pari tuubia pitää olla kuivakaapissa aina! Tehdasvalmisteinen Tartex on ihan oma juttunsa. Aikaansaannokseni on se versio Tartexista, mitä saisi raakaruokaravintolasta –  siis voisin kuvitella tahnani vaikkapa iki-ihanaan ja ikävä kyllä jo edesmenneeseen Silvopleehen. Kummallekin on aikansa ja paikkansa, eikä niiden tarvitse kilpailla keskenään. Rakastan puristaa Tartexia tuubista, mutta kokeilevasta kokkailusta innostuvana saan valtavasti iloa myös kotiversiostani. Siis kräkkäsinkö todella kotitekoisen Tartexin koodin? Edes osittain? Edes hippusen? Wohoo!

Tartex resepti

Aiheeseen liittyy

Kategoriassa: Kasvisruoka, Reseptit, Vegaaniset Avainsanoilla: auringonkukansiemen, auringonkukansiementofu, ravintohiivahiutale, Tartex

Uusimmat

  • Ruskistettu vegaaninen voi
  • DIY Tartex resepti: vegaaninen levite auringonkukansiemenistä
  • Punajuuri-appelsiinisalaatti & salaattisesonki!
  • Röstivuoka “Tater tot casserole” tyyliin
  • Kiireettömän suklaahippukeksit viskillä & ruskistetulla voilla

Luetuimmat

  • Ruskistettu vegaaninen voi
    Ruskistettu vegaaninen voi
  • Tteokbokki eli tuliset riisikakut korealaisittain
    Tteokbokki eli tuliset riisikakut korealaisittain
  • Niin autenttiset dan dan nuudelit kuin voi
    Niin autenttiset dan dan nuudelit kuin voi
  • Voimajuomaa vuorenkilvistä: Siperian tee
    Voimajuomaa vuorenkilvistä: Siperian tee
  • "Hitaasti mutta varmasti" - dry rub siivet
    "Hitaasti mutta varmasti" - dry rub siivet
Edellinen artikkeli: « Punajuuri-appelsiinisalaatti & salaattisesonki!
Seuraava artikkeli: Ruskistettu vegaaninen voi »

Lukijan vuorovaikutus

Vastaa Peruuta vastaus

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Recipe Rating




This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ensisijainen sivupalkki

Jotta sivuston käyttö olisi sinulle sujuvaa, käytämme kumppaniemme kanssa sivustolla evästeitä. Jatkamalla sivuston käyttöä, hyväksyt evästeet. Jos et hyväksy evästeitä, muuta selaimesi asetuksia. Lisätietoja evästekäytännöistä.

Vaimomatskuu ruokablogiHei! Olen Jella, helsinkiläinen ruokahullu. Tervetuloa blogini pariin!

Viimeisimmät artikkelit

  • Ruskistettu vegaaninen voi
  • DIY Tartex resepti: vegaaninen levite auringonkukansiemenistä
  • Punajuuri-appelsiinisalaatti & salaattisesonki!
  • Röstivuoka “Tater tot casserole” tyyliin
  • Kiireettömän suklaahippukeksit viskillä & ruskistetulla voilla
  • Kukkakaalisalaatti “agrodolce”

Luetuimmat

  • Ruskistettu vegaaninen voi
    Ruskistettu vegaaninen voi
  • Tteokbokki eli tuliset riisikakut korealaisittain
    Tteokbokki eli tuliset riisikakut korealaisittain
  • Niin autenttiset dan dan nuudelit kuin voi
    Niin autenttiset dan dan nuudelit kuin voi
  • Voimajuomaa vuorenkilvistä: Siperian tee
    Voimajuomaa vuorenkilvistä: Siperian tee
  • "Hitaasti mutta varmasti" - dry rub siivet
    "Hitaasti mutta varmasti" - dry rub siivet

Kategoriat

  • Löydöt
    • Makumatkat
    • Ravintolat ja baarit
  • Reseptit
    • Edulliset
    • Eväslaatikko
    • Herkut
    • Juomat
      • Drinkit
      • Mehut
      • Olut
      • Smoothiet
      • Viini
    • Kasvisruoka
      • Vegaaniset
    • Leipomukset
    • Liha
    • Makumuistot
    • Merenelävät
    • Nopeat
    • Villiruoka
  • ruokakuvaus
  • Sekalaiset jutut
  • Yhteistyöt

Arkisto

Instagram

Monday bouquet 🌿 Ps. This is an old picture wi Monday bouquet 🌿

Ps. This is an old picture with a new edit, just for the fun of it. There's a snowstorm in this city of eternal winter and I need some flowers!!!

#stilllifegallery #blooooms #stilllifephotography #stillswithstories #petalperfection #petalsandprops #floralfix #naturemorte #asetelma #still_life_mood #peonies #pionit #inspiredbypetals #ofsimplethings #inspiredbypetals
Cornmeal porridge cooked with tsuyu & oat milk, pa Cornmeal porridge cooked with tsuyu & oat milk, parmesan, mushrooms, onsen egg, sage 🍃

Maissipuuro, hyllyvä onsen muna,  suppikset ja salvia. Sunnuntairuokaa parhaimmillaan! Ohje blogiarkistoissa!

#texthursdays @texthursdays
#maissipuuro #polenta #resepti #reseptivinkki #suppilovahvero #onsenegg #onsentamago #cornmealporridge #whatiate #storyofmytable #moodyfood #darktablemood #foodfluffer #darkfoodphoto #foodblogfeed #moodofmytable #sundayfood #rusticgamestrong #eeeeats #onthetablefood #foodflatlay #hautescuisines #foodartblog #ofsimplethings #foodartproject
Saturyayyy 🥂 Viikonloppu käynnistyi afterwork Saturyayyy 🥂

Viikonloppu käynnistyi afterwork viinin voimin @petiitbar w. @suvikki - tänään juhlitaan mun 40-vuotiasta pikkusiskoa @sahraminnuppu 🎈✨

#petiitbar #viinibaari #myhelsinki #helsinkisecret #heldrinks #viini #natuviini #winephotography #wineoclock #belightinspired
#mystoryoflight #lauantai
#weekendmood #moodsinframe
Skutta on liekeissä! Illallinen @skuttahakis :🌲/5

Käytiin äidin kanssa viikko sitten Hakikseen Itiksestä laajentaneessa Skutassa hemmottelemassa toisiamme. Eipä voi muuta sanoa kuin että sanat ei riitä tätä elämystä kuvaamaan! Huikeaa settiä @jyrki_tsutsunen & @jounitoivanen 🔥🔥🔥

Kuvissa:
• Kaali & metsämiso 🌿
• Talon martini KÄVYLLÄ 🤩
• Graavikala & kananmunaa
• Taikaliemiä 🪄
• Nokkosleipä & baba ganoush
• Sydän & ruusu ❤️‍🔥🥀

There's a new restaurant in Helsinki and it's WILD! Swipe to see the garnish of my Martini 🐿️and let me know if you've eaten one?

#skutta #skuttarestaurant
#skuttahakaniemi #hakaniemi #myhelsinki #helsinkisecret #helsinkiofficial #heleats #helsinkirestaurants #ravintolathelsinki
#villiruoka #ruokakuvaus
#wildfood #wildfoodlove #restaurantphotography #visithelsinki #nordicfood #scandinavianfood #mystoryoflight
Follow on Instagram

Facebook

Facebook

Avainsanat

appelsiini avocado chili gluteeniton inkivääri kananmuna kevätsipuli korianteri löytö maissi makumatka minttu miso olut parsa pasta peruna pinaatti porkkana ravintola salaatinkastike salaatti sipuli sitruuna tomaatti valkosipuli vegaaninen vegan recipe vegetarian recipes yhteistyö

Languages

  • suomeksi
  • in English

Copyright © 2023 · Divine theme by Restored 316

Copyright © 2023 · Divine Theme on Genesis Framework · WordPress · Kirjaudu sisään